خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از این رقابت ها بود و پس از آن تا سال ۱۹۵۰ میلادی بدلیل جنگ جهانی دوم این رقابت ها برگزار نگردید. بد نیست مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه داشته باشیم و تاریخچه جام جهانی را بازخوانی کنیم.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

سومین رقابتهای شاهنامه جام دنیوی كلی در سال ۱۹۳۸ و به میزبانی فرانسه برگزار شد و بدین ترتیب برای دومین دوره متوالی اروپا میزبان این رقابتها بود. البته رقابتهای جام جهانی نیز از جنگ های موجود بی نصیب نماند و تیم ملی اسپانیا به دلیل جنگهای داخلی در این کشور از حضور در این رقابتها ناکام ماند. در این دور از رقابتها ۱۲ تیم از اروپا حاضر بودند و تیمهای برزیل و کوبا نیز در این رقابتها حضور داشتند و از قاره آفریقا هیچ نماینده ای دراین رقابتها شرکت نمی کرد.مرحله اول رقابتها بدین ترتیب بود که دو تیم مقابل یکدیگر قرارمی گرفتند وتیم برتر به دور بعدی راه می یافت. دیدارهایی که در نهایت با نتیجه تساوی به پایان می رسید نیز بار دیگر تکرار می شد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

در این میوه بنه ۵ دیدار به وقتهای اضافه کشیده شد که در آنها برزیل موفق شد تا با نتیجه ۵-۶ مقابل لهستان به برتری دست یابد. دیدار آلمان و سوئیس که پس از ۱۲۰ دقیقه نبرد با تساوی ۱-۱ به انتها رسید و در آخر دوباره تکرار شد.بازی کوبا و رومانی که در انتها وقتهای اضافه ۳-۳ و بار دیگر برگزار شد و بازی ایتالیا مقابل نروژ که درپایان ۱۲۰ نكته لحظه اضافه با برتری ۱-۲ آتزوری پایان یافت و در واپسین و ابتدا مصاف چکسلواکی و هلند که در ۹۰ نكته لحظه عاری و با گل بود و در منتها وقتهای اضافه با برتری ۰-۳ چکسلواکی به عاقبت رسید.

در دیدارهای ثمر یک چهارم پایانی، مجارستان با نتیجه ۲-۰ از سد سوئیس عبور کرد. سوئد با ۸ گل کوبا را شکست داد. ایتالیا ۳-۱ فرانسه میزبان را مغلوب کرد و دیدار برزیل و چکسلواکی با تساوی ۱-۱ به ته رسید که درنهایت باتکرار دوباره این بازی برزیل توانست با نتیجه ۱-۲ از سد چکسلواکی عبور کند. در دودیدار نوبت نیمه نهایی که به رخ همزمان برگزار شد، مجارستان با نتیجه ۱-۵ سوئد را شکست داد و ایتالیا ۱-۲ از سد برزیل عبور کرد تا دو تیم مجارستان و ایتالیا به فینال این رقابتها راه یابند.

در دیدار فینال، ایتالیا با نتیجه ۴-۲ مقابل مجارستان به برتری دست یافت. کولائوسی در دقایق ۶ و ۳۵ و پیولا در دقایق ۱۶ و ۸۲ برای ایتالیا گلزنی کرده و تیتکس (۸) و ساروسی (۷۰) دروازه ایتالیا را بازکردند تا ایتالیا برای دومین بار در شاهنامه رقابتهای جام عالمگیر دنیایی به قهرمانی برسد.این دیدار در حضور ۶۰٫۰۰۰ تماشاگر ورزشگاه استاد المیپیک د کولومبس برگزار شد و ایتالیا شروع بسیار خوبی داشت و در انتها توانست جام قهرمانی را از آن خود کند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

در جریان دیدار برزیل و چکسلواکی در پاس یک چهارم پایانی بود که ماچادوس بازیکن تیم ملی برزیل و یان ریها، بازیکن چکسلواکی در دقایق پایانی بازی و پس از اخراج زه زه از زمین مسابقه با یکدیگر به زد و خورد شدیدی پرداختند. یکی ازدیدارهایی که هرگز از یاد دوستداران فوتبال نخواهد رفت، رزمگاه برزیل و لهستان است. دیداری عجیب که گلهای زیادی را به همراه داشت و در عاقبت ۹۰ نكته لحظه تلاش با تساوی ۴-۴ به اتمام رسید و البته در آخر با نتیجه ۵-۶ به سود برزیل تمام شد. لئونیداس، جواهرسیاه برزیل نقش بسیار مهمی در پیروزی تیمش داشت و این دور از رقابتها را نیز با عنوان آقای گل به اتمام برد. برترین گلزن این رقابت ها نیز لئونیداس از تیم برزیل با ۷ گل بود.

مطلب پیشنهادی

آقای گل های ادوار جام های جهانی

آقای گل های ادوار جام های جهانی

جایزه بهترین گلزن رقابت های جام جهانی همواره یکی از جایزه های فردی بوده است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *