خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1962 شیلی

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی

همانطور که می دانید جام جهانی ۱۹۶۲ در کشور شیلی برگزار شد و پله پس از ۴ سال دوباره با درخشش در این رقابت ها ثابت کرد که بهترین بودنش اتفاقی و مقطعی نبوده است. ما در این مقاله شما را به حدود ۶۰ سال قبل خواهیم بود و مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی خواهیم داشت؛ با این بخش از سری مقالات تاریخچه جام جهانی همراه ما باشید.

برزیل به مربیگری جدید آیموری (Aymore Moreira) موریرا و ۹ بازیکنی که در دنباله اطراف ی قبل نیز درگاه داشتند، در ازلی تفنن خود مکزیک را ۲-۰ با گل های پله (Pele) و زاگالو(Zagallo) شکست دادند. آن ها که در مرحله ی اول با چک اسلواکی روبه رو شده و به تساوی دست یافته بودند باری دیگر در فینال با  گل های آماریلدو (Amarildo) جایگزین شماره ۱۰ برزیل یعنی پله، زیتو(Zito) که بعد ها به عنوان مربی در سال ۱۹۷۰ به قهرمانی رسید و واوا (Vava) 3-1 چک اسلواکی را شکست داد تا اقتدارانه برای بار دوم به قهرمانی برسند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1962 شیلی

پله ستاره ی تیم ملی برزیل در این رقابت ها مصدوم شد و از ادامه راه باز ماند ولی به جای او گارینشای (Garrincha) 25 ساله که یکی از روزنامه های فرانسوی به او لقب پرنده ی کوچک را داده بود ، اجازه نداد که کمبود پله در تیم دیده شود و برزیلی ها توانستند بیشترین گل زده را در بین تیم های ملی این دنباله اطراف از جام جهانی داشته باشند. داستان این دوره به این جا ختم نمی شود،  در این هم چشمی هم چشمی كردن ها برای ابتدایی بار آرایش تیمی ۴-۳-۳ در نخبگان اموال غیرمنقول دیده شد و هم چنین حیله پر هیجانی بین میزبان شیلی با ایتالیا که به “جنگ سانتیاگو” معروف است از دیگر حاشیه های این انتظار ها بود.

در حالی که آثار زلزله ی ۱۹۶۰ شیلی هم چنان بر پا بود ولی در رقابت با همسایه اش آرژانتین توانست جواز میزبانی جام دنیوی كلی را کسب کند. سانتیاگو، وینا دل مار، رانکاگوئا و آریکا چهار استادیومی بودند که ملعبه تفریح های جام دنیوی كلی در آن ها در آن ادا گرفت. ورزشگاه تازه ساخت سانتیاگو در مرحله ی اول نیرنگ و جدی ها میزبان یکی از زشت ترین ملاعبه های تاریخ این هم چشمی هم چشمی كردن ها بود.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1962 شیلی

ماریو دیوید (Mario David) به خاطر ضربه به گردن لیونل سانچز (Leonel Sanchez) و جورجیو فرینی (Giorgio) دو بازیکن از تیم ملی ایتالیا کارت قرمز گرفتند. لیونل قبل تر نیز بینی اومبرتو ماسکیو (Umberto Maschio) را شکسته بود. “احمق ترین، هولناک ترین، نفرت انگیزترین و شرم آورترین حیله فوتبال” لقبی بود که بی بی سی به این بازی داد.

بعد از بازی پر هیجان کلمبیا و شوروی در دور اول ملاعبه ها که  با تساوی ۴-۴ به پایان رسید. اسپانیا با پاس پوسکاس (Puskas) به آدلاردو رودریگز (Adelardo Rodriguez) در نیمه اول مقدماتی گل نیرنگ و جدی را به ثمر رساند ولی با دو گل آماریلدو برزیلی که دومین گلش را چهار دقیقه ی پایانی نیمه ی اول به ثمر رساند در مجموع با نتیجه ی ۲-۱ شکست خورد و از راه یابی به دور بعد باز ماند. در این زیر دامن سینه كش شمول برای اولیه بار بین دو تیم دوم و سوم از یک گروه در مرحله ی اول که امتیازهای یکسانی دارند بازی حذفی ادا نگرفت از این رو انگلیس به خاطر تفاضل گل بیشتر از آرژانتین پیشی گرفت ولی در یک چهارم نهایی ۳-۱ از برزیل شکست خورد.

سپس برزیل در نیمه نهایی میزبان را در جلوی چشم ۸۰ هزار تماشاگر با دو گل گارینشا و دو گل از واوا ۴-۲ شکست داد. در دیگر ملاعبه نیمه نهایی چک اسلواکی ۳-۱ یوگسلاوی را درهم شکست. شیلی که در یک چهارم نهایی با ناباوری شوروی را  ۲-۱ از پیش رو برداشت با پیروزی ۱-۰ مقابل یوگسلاوی به مقام سوم جهان رسید.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1962 شیلی

چک اسلواکی که پس از ۲۸ سل مكرر به فینال راه یافته بود توانست با بدوی گل جوزف ماساپوست (Josef Masopust) در دقیقه ی ۱۵ تفنن که در آخر این سال نیز نیشدار آبخیز ی توپ طلا نیز شد پیش تاز لعب شود. اما این شادی دیری نپایید تا این که دو دقیقه بعد دروازه بان این تیم شیروف (Schroif) نتوانست ضربه ی آماریلدو را بگیرد. واوا و گارینشای برزیلی به همرا چهار بازیکن دیگر سانچز (Sanchez) (شیلی)، فلورین آلبرت (Florian Albert) (مجارستان)، والنتین ایوانوف(شوروی)، دراژن یرکوویچ (یوگسلاوی) هر ۶ نفر با ۴ گل زده در این انتظار ها آبزا رسا ی کفش طلای آن سال شدند.

به دنبال ۲ جام جهانی دنیایی که در قاره ی اروپا ارتكاب گرفت این بار مكرر قرعه به آمریکای جنوبی رسید. در دامان پایین ی بدوی کمتر از ۱۰۰ گنجفه ورزش فریب برای انتخاب تنها ۱۴ تیم ادا گرفت.
دو تیمی که مستقیما بدون به كاربستن گنجفه ورزش فریب بدوی راه یافتند میزبان یعنی شیلی و قهرمان دامان پایین ی گذشته برزیل بود. آرژانتین، اروگوئه و کلمبیا به ترتیب با شکست اکوادور، بولیوی و پرو در دو ملعبه تفریح رفت و برگشت جواز آستانه را بدست آوردند. از قاره ی اروپا انگلیس فقط از بریتانیا انتخاب شد، اسکاتلند در حالی که خیلی نزدیک شده بود ولی در بازی حذفی مقابل چک اسلواکی حیله را واگزار کرد. سوئد نایب قهرمان زیر دامن سینه كش شمول ی پیشین نیز در چالشی تنگاتنگ با سوییس حذف شد. شوروی، آلمان غربی  و ایتالیا خود را به این دوره رساندند. فرانسه که در ۱۹۵۸ به مقام سوم رسیده بود در گروه خود از بولیوی شکست و موجب شد که از راه یابی به این ذیل باز بماند.

از قاره ی آفریقا و آسیا هیچ تیمی انتخاب نشد. بهترین تیم ها مراکش و کره ی جنوبی بودند که در ملعبه تفریح حذفی به ترتیب از اسپانیا و یوگسلاوی شکست خوردند. از آمریکای شمالی و مرکزی مکزیک با بود آن که اولیه بازیش مقابل کاستاریکا را واگزار کرده بود به این هم چشمی هم چشمی كردن ها راه یافت.

تنها چند ماه دیگر تا آغاز یک جام جهانی جذاب دیگر باقی مانده است و احتمالا یک جام جهانی کم سابقه را شاهد خواهیم بود. e-russia را همراهی کنید و هر روز پیگیر اخبار جام جهانی ۲۰۱۸ در کشور روسیه باشید.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *