خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۸۶ آرژانتین
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1986 آرژانتین

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۸۶ آرژانتین

ماجرای دست خدا رو که حتما می شناسید؛ مارادونا و گل با دست و جام جهانی… حتی مرور خاطرات فوتبال آن روزها نیز بسیار لذت بخش است. امروز قصد داریم مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۸۶ آرژانتین داشته باشیم؛ ما را در این بخش از اخبار تاریخچه جام جهانی همراهی کنید. بدون شک نگاهی به اتفاقات آن روزها پیش از شروع جام جهانی ۲۰۱۸ بسیار لذت بخش خواهد بود.

میزبانی سیزدهمین دوره رقابت های جام جهانی سال ۱۹۸۶ به مکزیک اعطاء شد تا اولین کشوری باشد که ۲ بار مهمترین فستیوال فوتبال دنیا را برگزار می کند.  بعد از انصراف کلمبیا از میزبانی رقابت ها در سال ۱۹۸۳، مکزیک شانس میزبانی مجدد جام جهانی را به دست آورد.  کشور مکزیک با وقوع سه زمین لرزه وحشتناک به استقبال جام جهانی رفت، اما خوشبختانه ورزشگاه های این کشور آسیبی ندید و تصمیم گرفته شد مسابقات طبق برنامه انجام شود.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1986 آرژانتین

حادثه ای بسیار تلخ در هیبت زلزه ای مهیب و وحشتناک که جان ۲۰ هزار نفر از مردم مکزیک را گرفت و آنها را از جشن و شادمانی که مدت ها انتظارش را کشیده بودند، محروم کرد، اگر چه مصمم بودند با تمام این اوضاع و احوال، میزبانی شایسته باشند. مکزیک، ایتالیا، آلمان غربی، لهستان، فرانسه، برزیل، انگلیس، شوروی، پاراگوئه، اسپانیا، اروگوئه، آرژانتین، الجزایر، کانادا، دانمارک، عراق، مراکش، کره جنوبی، بلژیک، بلغارستان، مجارستان، ایرلند شمالی، پرتغال و اسکاتلند تیم های شرکت کننده در جام سیزدهم بودند.

این جام روی دستان بازیکنان تیم فوتبال آرژانتین قرار گرفت و با عملکرد فوق العاده ستاره درخشان و بی نظیر این تیم یعنی “دیه گو آرماندو مارادونا” خاتمه یافت. تیم اروپا هم حیله فوق العاده ای مقابل ایتالیا انجام داد و سپس چرخ برزیل را از کار انداخت، اما در دیدار تكه نهایی مقابل آلمان تن به شکست داد. مانند دوره گذشته (در اسپانیا)، ۲۴ تیم در پیکارهای سال ۱۹۸۶ شرکت کردند. رقابت های جام جهانی بار دیگر چهره تازه ای را تجربه کرد و دیدارهای مرحله دوم به صورت تک حذفی انجام شد. در مرحله نخست این مسابقات دیدار فوق العاده و خاصی برگزار نشد، اما مراکش اولین تیم آفریقایی بود که توانست به مرحله دوم جام جهانی قدم بگذارد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1986 آرژانتین

تیم فرانسه همانند دوره قبل با ارائه تفنن های دیدنی و جذاب، قلب تماشاگران زیادی را تسخیر کرد و اسطوره های جهانی و تحسین برانگیزی مثل پلاتینی، ژیرس، تیگانا و فرناندز حتی بهترین خطوط دفاعی را به لرزه درآوردند. “آبی ها” یک بار دیگر کلاس فوتبال خود را با غلبه بر ایتالیا و برزیل به رخ گیتی افق ها کشیدند. “تله سانتانا” بازیکن تیم برزیل دو بار تیرک درب را لرزاند، اما فرانسه به لطف درخشش “ژول باتز” دروازه بان خود که پنالتی زیکو را ۱۲ دقیقه مانده به پایان تفنن افسار کرد، با پیروزی از میدان خارج شد.

فرانسه بعد از تساوی ۱ بر ۱ در وقت قانونی و سپس غلبه بر برزیل با نتیجه ۴ بر ۳ در ضربات پنالتی به مرحله تكه نهایی راه یافت، اما یک بار دیگر رویای قهرمانی در جام جهانی در مواجهه با ۱۱ سرباز آماده و تازه نفس آلمانی، نقش بر آب شد. تیم آرژانتین در نصف نهایی بلژیک را به راحتی با دو گل مغلوب کرده بود. آلمان هم برای رسیدن به فینال با همین نتیجه از سد افرنگ گذشت.

روز ۲۹ ژوئن ۱۹۸۶ شاگردان کارلوس بیلاردو در تیم ملی آرژانتین و مردان فرانتس بکن باوئر در تیم ملی آلمان، با حضور ۱۱۴ هزار تماشاگر ورزشگاه آزتک برای برگزاری فینال جام جهانی به مصاف هم رفتند که در نهایت یاران “دیه گو ماردونا” با نتیجه سه بر دو حریف قدرتمند خود را شکست دادند و دومین قهرمانی “آلبی سلسته” در تاریخ جام جهانی را به ارمغان آوردند. در این ملعبه تفریح که با قضاوت “روموآدو فیلهو” برزیلی انجام شد، خوزه لوئیس براون، خورخه والدانو و خورخه بوروچاگا برای آرژانتین و کارل هاینس رومنیگه و رودی فولر برای ژرمن ها موفق به گلزنی شدند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1986 آرژانتین

قهرمانی آرژانتین به همان اندازه که شایسته و سزاوار آنها بود، غیر منتظره هم بود. تیم آرژانتین منسجم، اما بدون محرك بود و حقیقتا می توان گفت که مارادونا جام را به تنهایی و یک تنه برای کشورش به دست آورد. عملکرد درخشان و بی نقص او که پنج گل نیز در برداشت، عنوان بهترین بازیکن جام را برایش به ارمغان آورد. “گری لینه کر” انگلیسی هم با ۶ گل به عنوان آقای گل جام سیزدهم رسید. ۱۳۲ گل در ۵۲ حیله این جام وارد باب ها شد که به صورت میانگین آمار ۲/۵۴ صدم گل به ازای هر نیرنگ و جدی را ثبت می کند. ضمن اینکه حدود ۲ میلیون نفر هم این لعب ها با حضور در ورزشگاه ها تماشا کردند که تقریبا آمار ۴۶۰۳۹ نفر برای هر نیرنگ و جدی را به جا گذاشت.

اگر چه ابهاماتی در مورد گل مارادونا به انگلیس در مرحله یک چهارم نهایی وجود داشت، اما جشن و شادمانی در آرژانتین بر پا شد و بیش از ۳۰ میلیون نفر در خیابان ها به شادی پرداختند. گل مارادونا به “دست خدا” مشهور شد. وی در سال های اخیر رسما اعتراف کرد که آن گل را با دست زده، اما معتقد است این کار تقلب نیست، بلکه هنر است. به اعتقاد مارادونا در فوتبال آمریکای جنوبی بیشتر از اروپا این قبیل صحنه ها وجود دارد، اما نباید نام آن را تقلب گذاشت.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1986 آرژانتین

مکزیک اولین کشوری است که پس از انصراف کلمبیا به دلایل اقتصادی، برای دومین بار میزبان جام جهانی شد. دانمارک، عراق و کانادا اولین تجربه حضور در جام جهانی را در مسابقات ۱۹۸۶ کسب کردند. هشت ورزشگاه شامل گوآدالایارا، پوئبلا، لئون، کوئرتارو، ایراپوآتو، تولوکا، مونتری و مکزیکو سیتی میزبان ۵۲ مسابقه این جام بودند. نخستین مسابقه بین ایتالیا و بلغارستان مدعیان قهرمانی با تساوی ۱ بر ۱ خاتمه یافت. “الساندرو آلتوبلی” تیز سخت تند آخرین گل ایتالیا در فینال جام جهانی ۱۹۸۲، اولین بازیکنی بود که در جام ۱۹۸۶ گلزنی کرد. گل عراق در دیدار با پاراگوئه به دلیل سوت داور یک ثانیه پیش از این که وارد درب شود، مردود اعلام شد و این تیم ۱ بر ۰ شکست خورد.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *