خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1982 اسپانیا

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا

مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین بازیکنی بود که در جام جهانی سال ۱۹۸۲ میلادی خود را به جهانیان معرفی کرد. جام ۱۹۸۲ یکی از هیجان انگیزترین دوره های تاریخ جام جهانی بود که در این بخش از سری مقالات تاریخچه جام جهانی بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد. با مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا همراه باشید.

پائولو روسی قهرمان جام جهانی اسپانیا بود. ایتالیا با ۶ گل او به سومین قهرمانی كرانه ها و انفس دست یافت و توانست توپ و کفش طلا را از آن خود کند. ایتالیا به مربیگری انزو برزوت (Enzo Bearzot) در لعب فینال با نتیجه ی ۳-۱ از سد آلمان غربی گذشت که در نیمه اخیر دراماتیکش مقابل فرانسه با ضربات پنالتی به پیروزی رسیده بودند. تاپ :صفت عالی لعب در بین ۲۴ تیم شرکت کننده بین برزیل و ایتالیا بود که با هتریک روسی  حیله با نتیجه ۳-۲ به پایان رسید.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1982 اسپانیا

روسی در حالی به قمار های جام جهانی بازگشت که به مدت ۲ سال به دلیل رسوایی اخلاقی در شرط بندی مسابقه از ملاعبه کردن محروم بود. او در سه قمار دور اول مرحله ی تیمی موفق به گلزنی نشد و تمام بازی های ایتالیا با عدالت خاتمه یافت. ایتالیا با پیشی گرفتن از کامرون به دلیل تفاضل گل بیشتر در جایگاه دوم تثبیت گرفت. آن ها در ادامه حیله ها روند خوبی داشتند و توانستند یکی از مدعیان یعنی برزیل را در مرحله ی دوم دسته جمعی و انفرادی با هتریک روسی حذف کنند. این بازیکن در نیمه آخرین مقابل لهستان دو گل تیمش را به ثمر رساند.

از دیگر قهرمان های تیم ملی ایتالیا دروازه بان و کاپیتان ۴۰ ساله این تیم دینو زوف (Dino Zoff) و بازیکن ۱۸ ساله جوزپه برگومی (Giuseppe Bergomi) بودند. برگومی هم چنان جوانترین بازیکن ایتالیایی است که در جام جهانی شرکت کرده است. نورمن وایت ساید (Norman Whiteside) از ایرلند شمالی رکورد پله را با ۱۷ سال و ۴۱ روز به عنوان جوانترین بازیکن در رقابت های جام جهانی شکست و این تیم با شکست اسپانیا با نتیجه ی ۱-۰ به دور دوم راه یافت و یکی از تیم های شگفتی ساز جام شد. هلند نایب قهرمان سال های ۷۴ و ۷۸ از جمله تیم های برجسته بود که جایز شمردن حضور در این دوره را بدست نیاورده بود و ۵ تیم الجزایر، کامرون، هندوراس، کویت و نیوزیلند برای ازلی بار به جام جهانی راه یافتند. از دیگر شگفتی ها شکست آرژانتین در مرحله ی اول باندی با نتیجه ی ۱-۰ از بلژیک در بارسلونا بود.

الجزایر در ازلی ملاعبه خود در این دوره ۲-۱ از سد آلمان غربی قهرمان اروپا با گل های رابح ماجر(Rabah Madjer) و لاکدار بلومی بهترین بازیکنان سال آفریقا گذشت. آن ها همچنین با نتیجه ی ۳-۲ در مقابل شیلی به پیروزی رسیدند. هر سه این تیم ها با ۲ برد و ۱ باخت به هم سنگی ۴ امتیازی دست یافتند ولی آلمان  در صدر گروه استقرار گرفت و اتریش با تفاضل گل بیشتر از الجزایر پیشی گرفت و هر دو تیم اروپایی به مرحله ی بعد راه یافتند. کامرون نیز در مرحله ی اول دسته جمعی و انفرادی هر سه لعب خود را مساوی کرد و در جایگاه سوم قرار گرفت. السالوادور نیز با ۱۰ گل خورده از مجارستان گل را خورده را در تیم های جام جهانی دارد. لازلو کیش (Lazlo Kiss) از لطیفه ۶۹-۷۶ هتریک خود را به ثمر رساند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1982 اسپانیا

برزیل که از سال ۱۹۷۰ در جمع ۴ تیم برتر عالم بوده ستاره ی بی چون و چرا در مرحله ی اول تیمی به مربیگری تله سانتا (Tele Santana) بود. قدرت این تیم آمریکای جنوبی به دلیل هافبک های مستعد و برجسته ای چون زیکوZico))، فالکائو(Falcao)، سوکراتس(Socrates) و ادر(Eder) بود. آن ها در آغازین لعب خود ۲-۱ شوروی سابق را شکست دادند. برزیل در مرحله ی دوم دسته جمعی و انفرادی توانست از سد رقیب دیرینه اش آرژانتین با نتیجه ی ۳-۱ بگذرد در این گنجفه ورزش فریب نیز دیگو مارادونا به دلیل تکلی که به باستینا (Batista) وارد آورد در نكته لحظه ۸۵ از زمین اخراج شد. آن ها در ملعبه تفریح دومشان با ایتالیا فقط به یک هم سنگی نیاز داشتند تا به نیمه آخری راه یابند اما با وجود دو گل سوکراتس و فالکائو هت تریک روسی باعث شد تا رویاهای آن ها از بین برود. در نیمه اخیر با عدم حضور زیبیگنیو بانیک (Zbigniew Boniek) در زمین لهستان مقاومت کمی در برابر ایتالیا کرد در عوض قمار فرانسه و آلمان در سویا مانند دوئلی حماسی برگزار شد.

آخرین باری که فرانسه در نیمه انتهایی حضور داشت ۱۹۵۸ بود و میشل پلاتینی (Michel Platini)،ژان تیگانا و آلن گریسهAlain Giresse) ) اولین نیمه نهایی خود را در جام جهانی ۱۹۸۲ تجربه کردند. در این حیله دروازه بان آلمان هارالد شوماخر  (Harald Schumacher)باعث مصدومیت پاتریک باتیستون ((Patrick Battiston شد که در دقیقه ۵۰ به ملاعبه آمد و فقط ۱۰ لطیفه در زمین حضور داشت. همچنین برای ابتدایی بار در جام جهانی بعد از مساوات در زمان های اضافه تفنن به پنالتی کشیده شد. آلمان به مربیگری یوپ دروال (Jupp Derwall) در لعب با ایتالیا در فینال در سانتیاگو برنابئو به نایب قهرمانی رسید. بعد از آن که آنتونیو کابرینی (Antonio Cabrini) در نیمه اول پنالتی تیم ایتالیا را از دست داد در نیمه ی دوم با گل های پائولو روسی، مارکو تاردلی (Marco Tardelli) و آلساندرو آلتوبلی (Alessandro Altobelli) 3 گل به ثمر رساندند ولی گل دقایق پایانی بریتنر(Breitner) برای آلمان هیچ نفعی نداشت و با زدن صوت داور فریاد خوشحالی ترادلی به هوا برخواست.

این بار برای مسابقات انتخابی اروپا روند ساده تری شکل گرفته بود: ۶ گروه حاوی ۵ تیم از اروپا که فقط ۲ تیم از هر گروه حلال كردن حضور را بدست میاورد و فقط یک گروه حاوی ۳ تیم بود که صدر نشین آن لهستان شد. انگلیس با ۳ باختش مقابل سوییس،رومانی و نروژ با اختلاف یک امتیاز پشت سر مجارستان ایستادگی گرفت.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1982 اسپانیا

در واقع از سال ۱۹۵۸ این دوره ی انتخاباتی برای تیم های بریتانیایی رقابت سختی بود، ویلز در گروهش به دلیل افتراق گل بعد از چکسلواکی در جایگاه سوم تحكیم گرفت و شوروی سابق پیشتاز این گروه شد. اسکاتلند و ایرلند شمالی به سختی توانستند از سد سوئد و پرتغال بگذرند و به ترتیب در جایگاه اول و دوم گروهشان ثبوت گرفتند. یوگسلاوی و ایتالیا به راحتی از سد رقیبان خود گذشتند ولی برای فرانسه برعکس بود و به دلیل تمایز گل بیشتر از جمهوری ایرلند پیشی گرفت و پشت سر بلژیک ثبات گرفت. آلمان غربی با ۸ برد با توفیر ۵ امتیاز بالاتر از اتریش ثبات گرفتند. از میان تمام تیم های قهرمان گیتی افق ها تنها اروگوئه بود که این دوره را از دست داد. پرو، برزیل و شیلی از جمله تیم هایی بودند که اباحت حضور به جام جهانی را یافتند.

از قاره آفریقا کامرون و الجزایر جواز حضور را کسب کردند. در حالی که کامرون در قمار رفت پیروز شده بود در ملعبه تفریح برگشت در حالی که ۱۰۰ هزار هوادار در ورزشگاه پایتخت کامرون برای حمایت از تیمشان آن جا بودند با نتیجه ی ۲-۱ مقابل مراکش به پیروزی رسید. الجزایر توانست نیجریه را حذف کند. هندوراس در صدر تیم های شرکت کننده از آمریکای مرکزی تحكیم گرفت و سپس ال سالوادور با یک امتیاز بیشتر بالاتر از مکزیک ثبات گرفت. کویت صدر نشین آسیا شد و نیوزیلند و چین به ترتیب در جایگاه دوم و سوم استقرار گرفتند. چین که تا کنون این قدر در بازیهای مقدماتی به جام جهانی نزدیک نشده بود در نیرنگ و جدی حذفی توسط نیوزیلند حذف شد.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *