خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل
Image result for ‫جام جهانی 1950 برزیل‬‎

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل

جام جهانی ۱۹۵۰ اولین جام جهانی بود که پس از جنگ جهانی برگزار گردید تا شاید دوباری دروازه ای برای آشتی ملت ها گشوده شود. این جام جهانی همراه بود با اولین میزبانی برزیل در مسابقات فوتبال  که با نایب قهرمانی این تیم به پایان رسید. با مقاله مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل همراه ما باشید تا بیشتر درباره تاریخچه جام جهانی این دوره صحبت کنیم.

Image result for ‫جام جهانی 1950 برزیل‬‎

با شروع جنگ جهانی دنیایی دوم، آزمون ها فوتبال در سراسر دنیا اروپا و برخی نقاط جهان تعطیل گردید و جام عالمگیر دنیایی در سالهای ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ برگزار نگردید. با اشغال فرانسه توسط آلمان، هیتلر تلاش نمود تا مقر فیفا را از پاریس به برلین منتقل کند، اما ژول ریمه با این امر به شدت مخالفت کرد و فیفا را به سوئیس که کشوری بی طرف در جنگ بود، منتقل نمود. پس از پایان جنگ جهانی، در اول ژوئن ۱۹۴۶ اجلاس فیفا در لوکزامبورگ برگزار شد و اعضای فیفا تصمیم گرفتند برگزاری جام دنیوی كلی را از سر گیرند. با توجه به انهدام های دانا از جنگ و اوضاع نابسامان اقتصادی در اروپا، میزبانی جام عالمگیر دنیایی چهارم به برزیل رسید. ۳۳ کشور برای شرکت در آزمون ها ابتدایی ثبت نام کردند.

البته آرژانتین به علت سردی روابط سیاسی با برزیل از ادا دیدارهای اولین انصراف داد. فرانسوی ها هم به بهانه مسافت طولانی سفر از شرکت در این دامنه کنار کشیدند. کشورهای بریتانیا با آشتی دوباره با فیفا در مسابقه انتخابی شرکت کردند که در آن انگلیس با شکست دادن اسکاتلند عازم جام عالمگیر دنیایی شد. آلمان به علت آنکه آغازگر جنگ عالمگیر دنیایی بود، از فیفا اخراج شد تا شانس آستانه در جام را هم نداشته باشد. تیم ایتالیا که قهرمانی دو دامنه گذشته را در کارنامه داشت، به علت کشته شدن بسیاری از ستارگارنش در سانحه هوایی سال ۱۹۴۹ تورین و جدا شدن ویتوریوپوزو سرمربی خود، بسیارضعیف می نمود. در آن طرف اقیانوس، برخلاف عدم شرکت بسیاری از تیمهای اروپایی، تیم اروگوئه که در سالهای ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ غایب بود، با تیمی هماهنگ به دنبال فخر كردن آفرینی تازه بود. برزیل هم که از حمایت تماشاگران بهره می برد، تدارک فراوانی برای قهرمانی دیده بود.

Image result for ‫جام جهانی 1950 برزیل‬‎

سرپرستی این تیم را فلاویوکوستا یکی از کارخانه داران معروف برزیل که رئیس باشگاه بوتافوگو هم بود، برعهده داشت. دولت برزیل برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن آزمایش ها در کنار رودخانه ماراکانا در ریودوژانیرو، ورزشگاه جدیدی بنا نمود که به همین نام خوانده شد. این ورزشگاه عظیم ۳۱۸ متر ارتفاع و ۹۴۵ متر نواحی داشت و با ظرفیتی درحدود ۲۰۰۰۰۰ تماشاگر بزرگترین ورزشگاه دنیا بود. همچنین برای امنیت بیشتر خندقی به عمق ۲ متر و عرض ۳ متر بین جایگاه تماشاچیان و زمین ملاعبه احداث شد.

در نهایت ۱۲ تیم در مرحله انتخابی برگزیده شدند تا به همراه ایتالیا پهلوان دامنه قبل و برزیل میزبان مسابقات، دور نهایی را شروع نمایند. با اصرار ژنرال گاسپادوترا دیکتاتور وقت برزیل، امتحانات در چهار گروه قرعه کشی شد تا بازیهای دور اول در نقاط مختلف برزیل برگزار شود. یکی از نکات مهم این دوره، نام گذاری جام دنیوی كلی به نام ژول ریمه بنیانگذار آن بود و قرار براین شد که هر تیمی که موفق به فتح سه دامنه جام ژول ریمه شود، این جام را برای پایان دایم به خانه ببرد.

دیدار افتتاحیه در ماراکانا و در محضر تماشاگران پرشور برزیلی بین کشور میزبان و مکزیک برگزار شد که طی آن برزیل با ۴ گل، مکزیک را در هم کوبید. این تیم در دیدار دوم با سوئیس ۲ بر ۲ مساوی کرد و با شکست دادن یوگسلاوی در دیدار آخر گروهی (۲ بر صفر) به دور نهایی راه یافت. در گروه دوم که تیمهای اسپانیا، انگلیس، ایالات متحده و شیلی قرار داشتند، تیم مدعی انگلیس، پس از قبول شکست یک بر صفر از ایالات متحده و اسپانیا از گردونه جام کنار رفت تا از این گروه، تیم اسپانیا با ۳ فوز به دور نهایی صعود نماید. در گروه سوم، سه تیم ایتالیا، سوئد و پاراگوئه محضر داشتند که سوئد با شکست ایتالیا و تساوی با پاراگوئه جواز صعود، دریافت نمود. در گروه چهارم هم که تنها دو تیم اروگوئه و بولیوی پیشگاه داشتند، یک ملعبه تفریح برگزار شد و اروگوئه با ۸ گل حریف خود را مغلوب کرد تا چهارمین تیم حاضر در دور نهایی باشد.

برزیلی ها که برای کسب عنوان قهرمانی تنها به یک تساوی نیاز داشتند ونتایج بسیار قدرتمندانه تری نسبت به معارض کسب کرده بودند، هیچ شانسی برای اروگوئه قائل نبودند. مردم برزیل پیش از به جاآوری این گنجفه ورزش فریب کاناوالهای شادی آماده کرده و عاشق موفقیت تیمشان بودند ولی آنچه در این دیدار اتفاق افتاد خارج از تصور همگان بود. دو تیم، نیمه اول را بدون گل به رختکن رفتند. با شروع پاره دوم، فریکا تیم برزیل را یک بر صفر جلو انداخت تا موج شادی تمام برزیل را فراگیرد، اما در دقیقه ۶۶ خوان شیافینو نیرنگ و جدی را به تساوی کشاند و ۱۱ دقیقه مانده به پایان گنجفه ورزش فریب گیگا از اروگوئه، شادی برزیلی ها را با گل خود به عزا تبدیل کرد تا اروگوئه در محضر چشمان اشکبار ۲۰۰۰۰۰ برزیلی جام را در دستان کاپیتان خود وادلا ببیند.

تعداد تیمهای شرکت‌کننده در این دوره جام جهانی در مجموع ۱۲ تیم بود که رده بندی نهایی هم به شرح زیر است:

  1. اروگوئه
  2. برزیل
  3. سوئد
  4. اسپانیا

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *