خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۵۴ سوئیس
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1954 سوئیس

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۵۴ سوئیس

سوئيس از جمله کشورهايي بود که به علت بي طرفي در جنگ جهاني دوم، هيچگونه آسيبي نديد و بنابراین شاید این کشور بهترین میزبان ممکن در آن دوره برای برگزاری مسابقات فوتبال می توانست باشد؛ در این مقاله مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۵۴ سوئیس خواهیم داشت؛ با سری مقالات تاریخچه جام جهانی همراه باشید.

همچنين سال ۱۹۵۴، در حقيقت پنجاهمين سالگرد تأسيس فيفا بود و از آنجايي که مقر فيفا در زوريخ سوئيس قرار داشت و از طرفي نامزد اروپايي ديگري براي برگزاري جام جهاني نبود، اين کشور به عنوان ميزبان جام جهاني پنجم برگزيده شد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1954 سوئیس

باز هم در مسابقات سال ۱۹۵۴ تغييراتي در سيستم بازي‌ها داده شد. مسابقات اين دوره همانند دوره‌هاي اخير جام جهاني، به صورت گروهي در دور مقدماتي و تک حذفي در مرحله بعدي برگزار شد.
تيم‌ها در دور مقدماتي در گروه‌هاي چهارتايي تقسيم شدند که دو تيم نخست هر گروه به مرحله يک چهارم نهايي راه يافتند.
در اين دوره ۳۸ کشور براي حضور در مسابقات مقدماتي ثبت نام کردند که تيم هاي آرژانتين و شوروي در ميان آنها نبودند. از قاره آسيا، ژاپن و کره جنوبي حضور داشتند که در دو بازي رفت و برگشت، کره جنوبي به عنوان نماينده آسيا انتخاب شد.

کره جنوبي نخستين تيم آسيايي بود که در جام جهاني بازي مي‌کرد. اين تيم شش بار ديگر به جام جهاني راه يافت که از اين نظر در ميان ديگر تيم‌هاي آسيايي رکورددار است.  آلمان پس از پايان جنگ جهاني و جدايي دو بخش شرقي و غربي، اينبار با نام آلمان غربي به خانواده فيفا بازگشت و براي نخستين بار در جمع ۱۶ تيم نهايي قرار گرفته بود.  در اين دوره قرار بر اين شد که اين ۱۶ تيم در چهار گروه چهار تيمي قرار گيرند و هر تيم به قيد قرعه دو بازي در گروه برگزار نمايد و در نهايت هشت تيم به مرحله دوم (يک چهارم نهايي) صعود نمايند و مسابقات تا فينال به صورت حذفي پيش برود.

از اين رو پس از انتخاب ۱۴ تيم دورنهايي به همراه اروگوئه قهرمان دوره پيش و سوئيس ميزبان بازيها که از حضور در دور انتخابي معاف بودند، مسابقات در پنجم ژانويه ۱۹۵۴ در برن قرعه کشي شد.
در ميان تيم هاي دور نهايي، مجارستان که از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۴ در ۳۳ بازي بدون شکست مانده بود و در سال ۱۹۵۲ مدال طلاي المپيک هلسينکي را فتح کرده بود، اميد اول قهرماني به شمار مي رفت و پيش بيني مي شد که بدون دردسر به قهرماني برسد.  اين تيم با رهبري کاپيتانش فرانس پوشکاش و حضور جمعي از بازيکنان نخبه چون ساندرو کوچيس و بوژيک با قدرت تمام و شکست‌هاي سنگيني که بر تيم‌هاي کره جنوبي (۰-۹) و آلمان غربي (۳-۸) تحميل کرد، با زدن ۱۷ گل در دو بازي به عنوان نخستين تيم از گروه خود صعود کرد.

اين تيم در مراحل بعدي با پيروزي بر برزيل و اروگوئه با اقتدار کامل به فينال راه يافت و در مقابل هم گروه دور مقدماتي‌اش آلمان غربي قرار گرفت.  همانطور که اروگوئه در کمال ناباوري برزيل را در جام ۱۹۵۰ مغلوب کرد، تيم آلمان غربي هم با شکست دادن جادوگران (لقب تيم مجارستان) فاتح جام جهاني شد.  دو تيم در بازي فينال مقابل هم قرار گرفتند و با اين که مجارستان ۸ بر ۳ در دور مقدماتي آلمان غربي را شکست داده بود، در بازي فينال با نتيجه ۳ بر ۲ مغلوب شد. بدين ترتيب آلمان غربي در نخستين تجربه حضورش در جام جهاني به عنوان قهرماني اين بازي‌ها دست يافت.

اين تيم که از سال ۱۹۵۴ تا سال ۱۹۹۰ با عنوان آلمان غربي يا جمهوري فدرال آلمان بدون وقفه در جام جهاني شرکت داشت، در مجموع سه بار عنوان قهرماني جام جهاني را بدست آورد، اما از سال ۱۹۹۰ به بعد، پس از اتحاد آلمان شرقي و آلمان غربي اين دو تيم تحت عنوان تيم ملي آلمان پا به ميادين بين‌المللي گذاشتند.  در گروه اول جام جهاني ۱۹۵۴ تيم هاي برزيل، يوگسلاوي، فرانسه و مکزيک قرار داشتند. برزيل با شکست مکزيک و تساوي در برابر يوگسلاوي و يوگسلاوي هم با پيروزي در برابر فرانسه به مرحله دوم صعود کردند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1954 سوئیس

زيباترين بازيهاي مرحله اول، در گروه دوم انجام گرفت. در اين گروه، مجارستان با نتيجه ۹ بر صفر، کره جنوبي را شکست داد و در ديدار دوم خود، موفق شد با نتيجه جالب ۸ بر ۳ بر آلمان غربي فايق آيد. از اين گروه تيم هاي مجارستان و آلمان غربي که ترکيه را مغلوب کرده بود، به مرحله بعد صعود کردند.  در گروه سوم، اتريش و اروگوئه تيم هاي چکسلواکي و اسکاتلند را شکست دادند تا هر دو با چهار امتياز به جمع تيم هاي يک چهارم نهايي بپيوندند.  در گروه چهارم، انگليس با تساوي در برابر بلژيک و پيروزي ۳ بر صفر در مقابل سوئيس به عنوان تيم اول صعود کرد و سوئيس با شکست دوباره ايتاليا در بازي تکراري، جواز صعود دريافت کرد. در مرحله يک چهارم نهايي، آلمان غربي تيم يوگسلاوي را ۲ بر صفر مغلوب کرد. اتريش در پر گل ترين ديدار تاريخ جام هاي جهاني ۷ بر ۵ سوئيس را حذف کرد و اروگوئه هم بر تيم قدرتمند انگليس چيره شد تا به نيمه نهايي برسد.

اما زيباترين بازي اين مرحله، ديدار دو تيم مجارستان و برزيل بود که به علت خشونتهاي بي حدش به نبرد برن مشهور شد. در اين مسابقه، تيم مجارستان در نهايت به پيروزي ۴ بر ۲ دست يافت ولي درگيري بازيکنان دو تيم پس از بازي هم ادامه پيدا کرد و به رختکن هم کشيده شد و در نهايت با دخالت پليس خاتمه يافت.  در مرحله نيمه نهايي، تيم آلمان غربي که حالا در قواره يک مدعي بود، توانست اتريش را ۶ بر يک مغلوب نمايد تا به همراه مجارستان که ۴ بر ۲ از سد اروگوئه گذشته بود، برگزار کننده ديدار نهايي جام باشد. در ديدار رده بندي اتريش، قهرمان دوره پيش را ۳ بر يک شکست داد و در جاي سوم قرار گرفت.

مسابقه فينال در حضور ۶۳۸۰۰ تماشاگر در تاريخ چهارم ژوييه ۱۹۵۴ در برن برگزار شد. مجارستان، شروعي طوفاني داشت و در ۸ دقيقه اول بازي به دو گل دست يافت. اما در ادامه، اين آلمانها بودند که در زير بارش شديد باران با به ثمر رساندن سه گل، فاتح جام ژول ريمه شدند تا جادوگران مجارستان، پس از ۳۷ بازي بي شکست، طعم تلخ شکست را در حساسترين بازي تاريخ فوتبالشان بچشند.
آلمانها از اين بازي با نام “معجزه برن” (Wunder von Bern) ياد مي کنند.

وي علاوه بر قهرماني در بازي هاي المپيک ۱۹۵۲ و نايب قهرماني جام جهاني در سال ۱۹۵۴، در جام جهاني ۱۹۵۴ با ۱۱ گل به عنوان آقاي گلي رسيد و در سال هاي ۱۹۵۱، ۱۹۵۲ و ۱۹۵۴ به عنوان بهترين گلزن ليگ مجارستان انتخاب شد.  آقاي گل جام جهاني ۱۹۵۴ يکي از برترين مهاجمان تاريخ فوتبال جهان بود که در دوران بازي خود به علت گل هاي فراواني که با ضربه سر به ثمر رسانده بود، مشهور به “سر طلايي” شد.

کوچيس فوتبال خود را در سال ۱۹۴۹ با باشگاه فرانس واروش آغاز کرد و خيلي زود به تيم ملي راه يافت و در کنار پوشکاش، ژيبور، هيده گوتي و … تيم جادويي ها را در دهه ۵۰ تشکيل دادند که عصر طلايي فوتبال مجارستان را رقم زدند. تيم ملي مجارستان با گلزني هاي او و پوشکاش به مدال طلاي المپيک ۱۹۵۲ رسيد و انگلستان را در سال ۱۹۵۳ در استاديوم ومبلي با نتيجه ۶ بر ۳ خورد کرد. کوچيس در جام جهاني ۱۹۵۴ طي چهار بازي ۱۱ گل به ثمر رساند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1954 سوئیس

ظاهر نسبتاً چاق، چهار شانه و قد کوتاه او زياد به فوتباليست ها نمي خورد، اما علاقه اش به فوتبال باعث شد تا به سمت اين ورزش کشيده شود و پس از مدتي پا در عرصه فوتبال حرفه اي بگذارد.
او در تيم مجارستان که در فواصل سال هاي ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۴ کاپيتان بود و در ۸۵ بازي که براي اين تيم انجام داد موفق شد ۸۴ گل به ثمر برساند.  وي تا مدت ها عنوان آقاي گلي جهان را يدک مي کشيد ولي پس از مدتي “علي دايي” توانست اين عنوان از آن خود کند و پوشکاش در مکان دوم قرار گرفت.

با اين حال پوشکاش با به ثمر رساندن بيش از ۱۵۰۰ گل در دوران فوتبال خود، برترين گلزن تاريخ فوتبال به شمار مي رود. پس از پوشکاش، پله با به ثمر رساندن بيش از ۱۲۰۰ گل در رتبه دوم جاي دارد.
نقطه اوج درخشش پوشکاش، جام جهاني ۱۹۵۴ بود. پوشکاش در آن مسابقات با درخششي فوق العاده تيم خود را به فينال رساند.  پوشکاش از چهره هاي ماندگار و فراموش نشدني فوتبال است و به عنوان ششمين بازيکن قرن جهان شناخته مي شود.  همچنين در سال ۲۰۰۲ ، ورزشگاه “تپ استاديون” در بوداپست را به احترامش به “فرانس پوشکاش” تغيير نام دادند.  فرانس پوشکاش در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۰۶ و پس از سالها مبارزه با بيماري سرطان در سن ۷۹ سالگي در گذشت.  هم اکنون جايزه زننده زيباترين گل سال جهان به افتخار وي به نام “جايزه پوشکاش” ناميده مي شود.

چهارمين بازيکن ۱۰ گله تاريخ جام هاي جهاني هلموت ران است. او در دو جام جهاني ۱۹۵۴ و ۱۹۵۸ در تيم ملي آلمان غربي حضور داشت. نکته جالب اين که او ۱۰ گل را در ۹ مسابقه به ثمر رسانده است و رکورد جالبي را به دست آورده است. گفته مي‌شود در فينال جام جهاني ۱۹۵۴ وقتي هلموت ران گل برتري آلمان‌ها را مقابل مجارستان شکست‌ ناپذير به ثمر رساند مدام فرياد مي‌زند: ”آغاز شد! آغاز شد!”

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *