خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان
مروری بر تاریخ - جام جهانی 2006 آلمان

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان

جام جهانی ۲۰۰۶ یک جام جهانی متفاوت برای همه ما بود… شروع کریستین روتالدو و مسی، پایان اسطوره ای به نام زیدان، حضور دوباره ایران و قهرمانی ایتالیا پس از سال ها… اجازه دهید مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان داشته باشیم و تاریخچه جام جهانی ۲۰۰۶ را با هم از ابتدا مرور کنیم.

زیدان ستاره تورنمنتی بود که با قهرمانی ایتالیا به پایان رسید. واپسین جام جهانی برگزار شده غرور ملی از دست رفته آلمانی‌ها را برگرداند. این جام آخر برای رونالدو و زین‌الدین زیدان بود و همچنین اشتباهات مهلک زیادی در این جام دیده شد. آلمان در دیدار اول چهار بر دو کاستاریکا را برد تا این آروین پرگل‌ترین بازی افتتاحیه تاریخ جام‌های جهانی شود. میزبان در نهایت با سه پیروزی به دور بعد راه یافت و اکوادور هم دوم شد. کاستاریکا هم حتی یک امتیاز کسب نکرد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2006 آلمان

انگلیس فاتح امت B شد، اما آمار نشان نمی‌دهد آنها چقدر سختی کشیدند تا به این عنوان دست یابند. ترینیداد و توباگوی درخشان انگلستان را تا دقیقه ۸۳ متوقف کرده بود و خاتمه پیتر کراچ بود که سانتر دیوید بکام را به گل تبدیل کرد. سوئد هم از یاران سون گوران اریکسون یک تساوی دو بر دو گرفت تا دوم شود. آرژانتین و هلند هم خوش درخشیدند و هر دو بازی اول خود را بردند. نتیجه تساوی بدون گل آنها در روز پایانی نشان نمی‌داد که این امتحان چقدر جذاب و دیدنی بود. صربستان و مونته‌نگرو هم آخرین جام جهانی خود پیش از تجزیه را تجربه کرد. آنها یک شکست تحقیرآمیز شش بر صفر مقابل آرژانتین تجربه کردند و آخر شدند.

مکزیک یکی از دو تیمی بود که با چهار امتیاز به دور بعد رسید. توفیق روز نخست مستوی ایران و تساوی بدون گل رویارو آنگولا برای آنها کافی بود. پرتغال در این ملت به آسانی صدرنشین شد. شگفت‌انگیز آن که غنا از گروهی صعود کرد که در آن جمهوری چک، ایتالیا و آمریکا قرار داشتند. آمریکایی‌ها که چهار سال قبل به یک‌چهارم نهایی رسیده بودند مجرد و متاهل یک امتیاز کسب کردند که در بازی خشونت‌آمیز مواجه نزد ایتالیا حاصل شد. دانیله دروسی به حجت خطا در این بازی چهار جلسه محروم شد، اما ایتالیا در نهایت صدرنشینی طایفه را به دست آورد. استرالیا که پس از ۳۲ سال به جام جهانی برگشته بود تبدیل به اولین تیم قاره اقیانوسیه شد که به دور دوم صعود کرده است. تساوی دو بر دو مواجه نزد کرواسی در روز آخر برای صعود آنها کافی بود. در این دیدار جنجالی، گراهام پل داور انگلیسی سه بار به یوسیپ شیمونیچ کارت زرد نشان داد تا این که انتها او را اخراج کند. برزیل در این طایفه سه برد به ست آورد و با تفاضل گل مثبت ۶ به دور بعد رسید.

اسپانیا جام را با در هم کوبیدن اوکراین با نتیجه چهار بر صفر آغاز کرد و با سه برد به دور بعد رسید. اوکراینی‌ها توانستند شکست را فراموش کنند و با برد جلو تونس و عربستان سعودی به مرحله حذفی راه یابند. ایتالیا با یک پنالتی جنجالی که فابیو گروسو در آخرین ثانیه‌های بازی هم پایه استرالیا به دست آورد پیروز شد و سپس اوکراین را از پیش رو برداشت. آلمان پس از برد روبه رو سوئد، بازی پرتنشی متساوی آرژانتین انجام داد. خوسه پکرمن، مربی آرژانتین پس از آن که تیمش یک بر صفر پیش افتاد، خوان رومن ریکلمه را از بازی بیرون کشید تا برتری شکننده‌اش را حفظ کند، اما میروسلاو کلوزه ده دقیقه مانده به پایان بازی گل زد و میزبان در ضربات پنالتی پیروز شد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2006 آلمان

پرتغال بهترین بازی تورنمنت را مستوی هلند در دور یک‌هشتم نهایی انجام داد و سپس انگلیس سون گوران اریکسون را در یک‌چهارم نهایی در ضربات پنالتی برد. این سومین راهیابی متوالی تیم‌های لوییز فلیپه اسکولاری به مرحله یک‌چهارم نهایی بود. فرانسه هم اسپانیا و برزیل، دو غول فوتبال دنیا را برد. روند عالی میزبان مواجه نزد ایتالیا به پایان رسید و دو گل وقت زاید باعث شد ایتالیایی‌ها به فینال برسند. گروسو بار دیگر قهرمان ایتالیا بود و گلی بسیار حیاتی زد.

بازیکنان کهنه‌کار فرانسه که جور تصمیمات عجیب و عجیب ریمون دومنک، مربی تیم را می‌کشیدند هم فرانسه را برابر پرتغال به نجاح چیرگی رساندند. پنالتی زیدان برای برد کافی بود. فرانسه و ایتالیا به تساوی یک بر یک رسیدند و بازی به وقت زاید کشید. در اوج حساسیت، زیدان با سر به سینه مارکو ماتراتزی کوبید تا در آخرین تجربه رسمی خود با کارت قرمز مستقیم اخراج شود. دیوید ترزگه یک پنالتی حساس را از دست داد و گروسو آخرین پنالتی ایتالیا را گل کرد تا تیمش قهرمان شود.

بعضی می‌گویند فابیو گروسو روبه رو استرالیا خود را به زمین زد تا داور پنالتی بگیرد، اما این مدافع کناری هر گاه که ایتالیا نیاز به کمک داشت به داد این تیم رسید. میروسلاو کلوزه پنج گل زد و بهترین گل‌زن جام شد تا آلمانی‌ها به رتبه سوم برسند. تیم یورگن کلینزمن در طول جام نمایش‌هایی دیدنی و درخشان داشت. سه گل رونالدو هم به این معنی بود که او بهترین گل‌زن تاریخ جام جهانی شده است. زیدان و ماته‌راترزی هر دو در فینال اختیار خود را از دست دادند؛ ماتریکس یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان فوتبال را به خشونت ترغیب کرد و او هم واکنش نشان داد. گراهام پل هم سه بار در یک بازی به شیمونیچ اخطار داد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2006 آلمان

پرتغال و هلند بازی برگزیده جام را انجام دادند. این بازی عزب یک گل داشت که آن را مانیش برای پرتغال زد، اما چهار کارت قرمز در این دیدار داده شد. داوری سخت‌گیرانه و رفتار خشن بازیکنان، بازی نامتعارفی را رقم زد. تساوی بین آمریکا و ایتالیا هم به نادره عبرت اعجاز ضربه آرنج بسیار خشن دروسی به برایان مک‌براید در یادها ماند. فینال هم در حافظه همه طرفداران فوتبال باقی خواهد ماند. البته نه به دلایل معمول، بلکه به علامت تصویر ضربه سر زیدان به سینه ماته‌راتزی.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *