تئاتر بولشوی مسکو
تئاتر بولشوی مسکو

تئاتر بولشوی مسکو

در میان جاذبه های تاریخی کشور روسیه، تئاتر بولشوی که در شهر مسکو، پایتخت این کشور قرار دارد، از اهمیت بسیار بالایی نزد اهالی هنر و ادب برخوردار می باشد. این مکان تاریخی که زمانی محل به نمایش گذاشته شدن فرهنگ و هنر روسی بود، حالا بعنوان گنجینه‌ای مهم از جاذبه های تاریخی و جاهای دیدنی مسکو شناخته می شود.

یکی از کهن ترین و مشهورترین تالار نمایش خانه ها در دنیا ایوان تماشاخانه بولشوی مسکو روسیه می باشد و همچنین این ایوان یکی از افتخارات فرهنگ و هنر روسیه نیز به شمار می رود. به جرات می توان گفت که تمامی گردشگران تور روسیه و تور مسکو از این تالار نمایش خانه که از جمله جاذبه های دیدنی مسکو می باشد، رویت می کنند. تالار بولشوی مسکو در سال ۱۷۷۶ به دستور کاترین کبیر یکی از تزارهای معروف روسیه بنیان گذاری و در سال ۱۸۲۴ بنا گردید. این تالار با ستون های باشکوه خود در مرکز شهر مسکو نقشه ای از معماری کلاسیک روسیه می باشد، فرض که بیش از ۱۹۰سال است که این ستون های محکم عهده دار حفظ تاریخچه هنر روسیه را دارند.


همچنین این مکان، مرکز فرهنگ و هنر موزیکال جهان نیز می باشد. با تاسف در قرن ۱۹ سه بار، ایوان تماشاخانه بولشوی مسکو تراژدی آتش سوزی را امتحان کرد و در اثر این آتش سوزی ها تمام دکوراسیون و اسباب موسیقی و باس ها سوختند و اسیب های جدی فروانی به این ایوان وارد شد.حتما بازدید از این مکان را در برنامه تور روسیه خود قرار دهید.


مساحت سالن تئاتر بولشوی هم اکنون پس از تعمیرات و بازآفرینی ها به دو روبه رو قبل خود رسیده است و مساحت مورد مصرف آن بیش از ۸۰ هزار متر مربع می باشد. این بنا دارای یک كاخ ورودی و ۸ ستون می باشد. در این بنای بسیار زیبا هم اکنون بیش از ۲۵۰۰ نفر درگیر به کار می باشند و تقریبا ۹۰۰ ستاره اعم از باله ، کر، کر کودکان، ارکستر و پانتومیم کار می کنند. تالار های زیر زمین شش طبقه آفریده شده که قبلا وجود  نداشت و گنجایش آن ۳۳۰ تماشاگر می باشد که کربردهای متفاوتی دارد و روزها تمرین ارکستر و کر و شب ها کنسرت های مجلس برگزار می شود.


زیبایی سالن تماشا، گردشگران تور روسیه را به وجد و حیرت می آورد. لوستر خوب و درخشان و تزئینات طلایی لژها همه باعث دو چندان شدن زیبایی تالار گردش شده است. کاشی های موجود در کف ورودی تئاتر دقیقا مثل به همان کاشی های به کار بیان شده قرن ۱۹ می باشند. دلیل آن نیز این است که همان کارخانه عمل به پیدایش ازنو آن کاشی ها به توصیه این سالن نموده است.

امکان جدیدی که پس از تعمیرات سال ۲۰۰۵ در تالار تئاتر بولشوی مسکو به وجود آمد این است که گردشگران تورهای روسیه و تور مسکو می توانند در پشت صحنه و تالار ها و راه پله ها سیر کنند و از دکورهای قدیمی این سالن نمایش خانه عکس بگیرند. گردشگران مشتاق به گشت در پشت پرده به گروه های ۱۵ نفری جهت پرهیز از سر و صدا و شلوغ تقسیم می شوند و بسیار خلوت به گشت می پردازند و می توانند در منطقه اول نشیمنگاه تماشاچیان که از گرانبها ترین جایگاه ها می باشد بنشینند و صحنه را تماشا کنند. سالن تئاتر بولشوی وسعت ۱۷۵۰ نفر ستاره را دارد.


جشن بازگشایی ایوان تماشاخانه بولشوی مسکو به طور زنده از کانال های تلوزیونی روسیه و کشورهای دیگری پخش شد و در این رسوم قطعاتی از اپرای ” زیستن راجع به تزار ” اثر پدر نوا کلاسیک روس میخائیل گلینکا نواخته شد و قطعاتی از باله “برکه قو” اث پیوتر ایلیچ چایکوفسکی نوا ساز روسی همراه با رقص رقصندگان معروف روسی انجام شد. این اثر راجع به اولین بار در سال ۱۸۷۷ در این ایوان به روی صحنه رفته بود.

مطلب پیشنهادی

زیبایی آتش فشان در کنار یخ

آتش فشان ها همیشه علاوه بر جذابیت هایی که برای عموم داشته اند، در تعطیلات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *