خانه / جاهای دیدنی روسیه / جاهای دیدنی مسکو / کلیسای جامع عیسی منجی مسکو
کلیسای جامع عیسی منجی مسکو
کلیسای جامع عیسی منجی مسکو

کلیسای جامع عیسی منجی مسکو

کلیسای جامع عیسی منجی (Cathedral of Christ the Saviour) یکی از جاهای دیدنی مسکو می باشد که مسیح ناجی نیز به آن می گویند در کنار رودخانه مسکوا در مرکز شهر مسکو بلندترین کلیسای ارتدکس شرقی در جهان است. کلیسای جامع عیسی منجی مسکو را بین سال‌های ۱۸۳۹ تا ۱۸۸۳ به شکرانه‌ی پیروزی روسیه بر ناپلئون ساخته‌اند .کلیسای عیسی منجی مسکو یکی از کلیساهای فعال و معروف مسکو است که مراسمات خاص مذهبی در صحن این کلیسا اجرا می گردد این کلیسای بازسازی شده از روی نسخه کلیسای اصلی که متعلق به دوران الکساندر اول است یکی از جاذبه های اصلی مسافرین تور مسکو به حساب می آید که در کرانه رود زیبای مسکو واقع شده است.

کلیسای عیسی منجی مسکو
کلیسای عیسی منجی مسکو

مسافرین تورهای روسیه می توانند علاوه بر بازدید از حیات و صحن کلیسا از داخل قایق در تور قایق سواری در مسکو که یکی از گشت های تور روسیه است بازدید از این کلیسا را داشته و از آن نهایت لذت را ببرند. ورود به کلیسای عیسی منجی مسکو آداب خاص خود را دارد و همانطور که در مساجد باید حجاب اسلامی رعایت شود ورود به این کلیسا با هر پوشش نامتعارفی امکان پذیر نخواهد بود و تنها مسافرین که پوشیدگی لازم را داشته باشند امکان بازدید از کلیسای عیسی منجی مسکو را دارند.

كلیسای عیسی منجی
كلیسای عیسی منجی

در سال ۱۹۳۰ استالین تصمیم گرفت این کلیسا را خراب کند و به جای آن کاخ شوراها را بسازد.این کاخ باید مرکز سیاسی و اجتماعی مسکو،کل اتحاد شوروی و نماد عظمت دوران سوسیالیسم می شد.طرح ساختمان شامل بنایی به ارتفاع ۴۰۰ متر بود که در بالای آن مجسمه ای ۱۰۰ متری از لنین قرار می گرفت که همچون مجسمه آزادی در نیویورک،داخل آن نیز قابل استفاده بود.

کلیسای منجی مسکو
کلیسای منجی مسکو

در سال ۱۹۳۱ تزئینات داخلی کلیسا را جمع آوری کردند و کل کلیسا را منفجر کردند و کلیسا به طور کامل تخریب شد ولی با شروع جنگ جهانی دوم و پس از آن مرگ استالین عملا کاخ شوراها نیز ساخته نشد و آن فضا به عنوان خرابه ای باقی ماند هرچند در بازه ای از زمان در این مکان استخری نیز زده شد که آن نیز عمر زیادی نداشت .پس از سال ها و با سقوط حکومت کمونیستی،شهردار مسکو در سال ۱۹۹۲ مجددا دستور ساخت کلیسای قدیمی را دقیقا با همان طرح و شکل و در محل قدیمی اش داد و پس از ۸ سال در ۱۹ آگوست ۲۰۰۰ مجددا کلیسای عیسی منجی ساخته و وقف اعمال عبادی شد .

کلیسای عیسی منجی مسکو
کلیسای عیسی منجی مسکو
کلیسای جامع عیسی منجی مسکو
کلیسای جامع عیسی منجی مسکو

مطلب پیشنهادی

تئاتر بولشوی مسکو

تئاتر بولشوی مسکو

در میان جاذبه های تاریخی کشور روسیه، تئاتر بولشوی که در شهر مسکو، پایتخت این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *