خانه / جاهای دیدنی روسیه / جاهای دیدنی سن پترزبورگ / آشنایی با کلیسای اسحاق سن پترزبورگ
آشنایی با کلیسای اسحاق سن پترزبورگ
آشنایی با کلیسای اسحاق سن پترزبورگ

آشنایی با کلیسای اسحاق سن پترزبورگ

کلیسای كامل اسحاق یکی از نمادهای قدیمی سن ‌پترزبورگ محسوب می ‏شود که دارای سقفی با گنبدی زردگون و چشم ‌اندازی تیره و زیباست. این کلیسا مکمل كمیسیون سنا و صحنه سنت اسحاق است که از كامل بلوز ركابی معماری بهره ور بوده و داعی قواعد متورع در تعطیلات روز یکشنبه می ‌باشد. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی سن پترزبورگ در مورد آشنایی با کلیسای اسحاق سن پترزبورگ بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با کلیسای اسحاق سن پترزبورگ

کلیسای كامل اسحاق نسخه چهارم از کلیسای قرون ‌وسطی بوده که در سن ‌پترزبورگ نو و قدیم اتفاق است. مهم‌ترین کلیساهای ارتدکس روسیه با رعایت به نام امپراتوران روسیه آفریده می ‌شدند. یکی از مقدماتی کلیساها در سن‌ پترزبورگ، کلیسای چوبی ساده‌ ی‏ سنت اسحاق است که میانجیگری پیتر من Peter Man در سال ۱۷۰۷ مخلوق شد. امپراطور وافراً و به ندرت به این کلیسا آمده و به ستایش درگیر می ‌شد. در کنار این کلیسا کارخانه کشتی ‌سازی و نیروی دریایی ایستادگی داشت. اولیه کلیسای آفریننده ‌شده کم‌کم نمای خود را از دست ‌داده و در سال های بعد ازنو دوباره سازی شد و علاوه براین نمای کلیسای دوباره سازی ‌شده از سنگ است. تا آن حین در این کلیسا مراسم متورع خاصی ادا نمی‌ شد.

پس ‌از آن کلیسای دوم مداخله آنتونیو رینالدی Antonio Rinaldy طراحی ‌شده و دنباله تلاوتگر کلیسای اول شد. این ساختن ‌و ساز در هنگام باد امارت پل من Paul Man رخ گرفت. محل اسكان پل من در هم جواری این کلیسا بود. منتها طرح عمده میانجیگری سنت مایکل St Micheal از آیینه کاهش مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه خلق شده و این کلیسا را متاهل تغییر کرد چون آن را مناسب با هدف و سبک معماری سن‌ پترزبورگ نمی‌ دانست.

پس ‌از آن و در سال ۱۸۱۲ الکساندر من، اذن بازآفرینی کلیسای تام را صادر کرده و پروژه‌ای امروزی از طرف یک پاخیره زن فرانسوی بالغ به نام مونت فراند Montferrand تائید شد. ساخت‌ و ساز و بازسازی این کلیسا در طی مدت چهل سال پوست رنجیده و در طی این حرارت ۵۰۰۰۰۰ نفر در این کار شرکت داشتند.

خلق زیرزمین کلیسای اسحاق پنج سال به طول انجامید. در ساختن این کلیسا از آخری فن‌آوری كاربرد و روش‌ های جدیدی در نقشه كشی آن به ‌کاربرده شد، به سان برشی‌ هایی ویژه و عام برای آفریدن استوانه ‌هایی که چهل متر گرانیت سفت در آنها به کار رفته بود. پس از طراحی، پیدایش و سنگ‌ تراشی ستون‌ ها، با استعمال از نگارگری برنامه ریزی مهندسان و بکارگیری ماسوره چرخشی، این ستون‌ ها به‌ رخ عمودی استواری گرفتند. این کار وساطت بیست ‌و هشت نفر بشره گرفت و بعد ۱۲۸ ستون با سایزهای نوع به نوع و همگون مخلوق شد که كلكسیون ‌ای منظم را تشکیل می‌ دادند. ۲۴ ستون گرانیتی با استفاده از یک مجسمه اختصاصاختصاصی بالای سطح زمین ایستادگی گرفتند. گنبد و نمای خارجی و درونی آن نیز طلاکاری شده و تاسیس آن هفت سال طول کشید.

آشنایی با کلیسای اسحاق سن پترزبورگ

کلیسای اسحاق سمبلی از بینایی دیندار بود که روحانیون و بازدیدکنندگان بیرونی و شلوغ عظیمی از مردم در آن به اجرای شعایر متورع می ‌پرداختند. جشن روز عفیف ترسا در کلیسای اسحاق گروهی اندكی از تشریفات کلیسای ارتدکس است. کلیسای اسحاق بعدی بنیاد قرار افراخته سن ‌پترزبورگ ، پس از کلیسای پیتر در مقام دوم اسكان دارد و از جنبه بااهمیت به یاد ماندنی دارای معماری انحصاری باب به ‌فرد بوده و گنبد طلایی آن خیره‌ کننده و بی ‌نظیر می ‌باشد. این کلیسا شلوغی زاید از مسیحیان را در خود گردهم آورده است.

 

اشکال مستطیلی شکلی به بعدها ۱۰۰ در ۱۰۰ و از مرآت آیین شانزده صرح کنار هم قرارگرفته ‌اند که مقتبس از کلیسای جامع می ‌باشد و دار بزرگی در حدود پیش آن وجود دارد. قبه اصفر نیز بر روی یک سیلندر قرارگرفته و پنجره‌ هایی کوچک اطراف آن آفریده ‌شده است. هر گوشه‌ ای از کلیسای اسحاق دارای ویژگی‌های مخصوصمخصوص :صفت خاص به فرد، برج درای بوده و دارای ۱۱ زنگ زنگ است که از مس، قلع و آلیاژ با گرانیت‌ های  مصنوع و آفریدگار ‌شده است. دیوارهای کلیسای اسحاق با سنگ رخام خاکستری آراستگی ‌شده است. جنس طولانی رواق‌ ها گرانیت سرخ فام بوده و مجسمه‌ های آلیاژ مس و قلع از ایلچیان و نقش ‌های برجسته طلاکاری در کنار آن ثبات داده ‌شده است. در کنار میله عار ‌های داخله نیز ردیفی از شمایل شیطان ها به چشم می ‌خورد. کلیسای اسحاق قلق طلاكاری كردن و وقایع خدای نامه در سن ‌پترزبورگ و مکانی برای پرستش و آداب مذهبی می‌ باشد.

 

مطلب پیشنهادی

قصر پاولوفسک سن پترزبورگ

قصر پاولوفسک سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که از گنجینه های تمدن بشری محسوب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *