خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۶۶ انگلستان
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1966 انگلستان

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۶۶ انگلستان

در سال ۱۹۶۶ جام جهانی برای نخستین بار به میزبانی انگلستان برگزار شد. در این جام جهانی افراد معروفی چون بابی مور و اوزه بیو به هرماه پله حضور داشتند که درا ین مقاله درباره همه آنها صحبت خوهیم کرد. امروز نیز با مروری بر تاریخ – جام جهانى ۱۹۶۶ انگلستان از سری مقالات تاریخچه جام جهانی در خدمت شما خواهیم بود.

از اولين دوره رقابت هاى جام جهانى که در سال ۱۹۳۰ در اروگوئه برگزار شد؛ محبوبيت، سطح کيفى و استقبال کشورها از اين مسابقات به تدريج افزايش يافت تا جايى که به پرطرفدارترين و بزرگترين رويداد تک رشته اى جهان تبديل شد. “پله” در جام جهانى ۱۹۶۶ نيز ناموفق بود و نتوانست به کسب سومين قهرمانى پياپى تيم برزيل کمک کند، اما تيم انگلستان که توسط “سر الف رمزى” هدايت مى شد، در يک ديدار پرتنش در ورزشگاه ويمبلى، آلمان غربى را با ۳ گل تاريخ ساز “جف هورست” و نتيجه ۲ بر ۴ شکست داد و قهرمان جهان شد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1966 انگلستان

اين در حاليست که هنوز هم اختلاف نظر در مورد عبور توپ از خط دروازه آلمان ادامه دارد. انگلستان در جام جهانى ،۱۹۶۶ گام ديگرى به سمت موفقيت برداشت. قهرمانى تيم ميزبان در خانه، موجب شد برخى حريفان احساس کنند مورد تبعيض واقع شده اند. ۱۶ تيم آفريقايى در اعتراض به قانون جديد فيفا که الزام داشت برنده ديدارهاى مقدماتى قاره آفريقا بايد نماينده آسيا يا اقيانوسيه را شکست دهد تا به جام جهانى راه يابد، رقابت هاى هشتمين دوره را تحريم کردند.

آفريقايى ها معتقد بودند رقابت در قاره خودشان براى صعود به جام جهانى کافى است. قانونى که سال ۱۹۶۴ وضع شده بود، ۴ سال بعد به سود آفريقا تغيير يافت که در نتيجه ۷۰ تيم در پيکارهاى مقدماتى شرکت کردند که رکورد ديگرى در نوع خود بود. فيفا تصميم گرفت ۱۰ تيم از اروپا، يک تيم از آسيا و يک تيم از آمريکاى شمالى و مرکزى در جام جهانى حضور يابند.

يکى از اولين تيم هايى که به جام هشتم صعود کرد پرتغال بود که با چکسلواکى، فيناليست دوره قبل، همگروه بود. صعود تيم انگلستان به مرحله اصلى در حضور تماشاگران خودى و مقابل دوربين هاى شبکه بى.بى.سى کاملاً بديهى بود. اين تيم بدون دريافت حتى يک گل به مرحله يک چهارم نهايى راه يافت که در اين مسير مقابل اروگوئه بدون گل متوقف شد، مکزيک را ۲ بر صفر شکست داد و فرانسه را با همين نتيجه مغلوب کرد، اما داغ ترين خبر رقابت هاى مرحله نخست، حذف مدافع قهرمانى يعنى برزيل بود.

برزيل بعد از غلبه بر بلغارستان، مقابل مجارستان و سپس تيم شگفتى ساز پرتغال تن به شکست داد، در حالى که کارى از دست په له و هم تيمى هايش ساخته نبود. په له يک بار ديگر قربانى بازى فيزيکى و خشن مدافعان حريف شد. او در ديدار با بلغارستان مصدوم شد تا ديدار با مجارستان را از دست داده و دوباره مقابل پرتغال با برانکارد از زمين خارج شود.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1966 انگلستان

يکى از تيم هاى راه يافته به مرحله دوم، کره شمالى بود که با غلبه بر ايتاليايى ها و سپس به توپ بستن دروازه پرتغال در مهيج ترين مسابقه جام، شگفتى ساز شد. پرتغال موفق شد ۳ گل خورده را جبران کرده و با درخشش “اوزه بيو” که ۴ گل به ثمر رساند، کره شمالى را عقب بنشاند. هيچ ديدار ديگرى نتوانست به اين اندازه مهيج باشد. تيم انگلستان که همه بازى هايش را در ويمبلى انجام مى داد، با برترى ۴ بر ۲ مقابل آلمان غربى در وقت اضافه، قهرمان شد تا همراه با “بابى مور” کاپيتان تيم، جام را از دست ملکه “اليزابت” دريافت کند. رده بندی این دوره از جام جهانی نیز به شرح زیر است:

  1. قهرمان: انگلستان
  2. دوم:آلمان غربى
  3. سوم: پرتغال
  4. چهارم: شوروى سابق

برنده کفش طلايى نیز کسی نبود جز اوزه بيو معروف از پرتغال با ۹ گل. اما می رسیم به”بابى مور” افسانه ای. وى شايد به خاطر تکل هاى به موقع و پاس هاى دقيق خود آماده ترين مدافع تاريخ فوتبال انگلستان بود. پاس مور به جف هورست در وقت اضافه فينال جام جهانى ۱۹۶۶ در ورزشگاه ويمبلى، گل قهرمانى انگلستان را رقم زد.

مور به عنوان بهترين بازيکن اين مسابقات انتخاب شد. “جک اشتين” مربى معروف اسکاتلندى در مورد اين بازيکن گفت: بايد قانونى براى وى وضع شود. او ۲۰ دقيقه قبل از هر کسى مى داند چه اتفاقى خواهد افتاد. مور، ۱۰۷ مسابقه ملى براى تيم انگلستان انجام داد و وستهام را به قهرمانى در جام حذفى انگلستان و همچنين جام قهرمانان اروپا رساند. وى بازيکن قابل احترامي در سراسر جهان است و پس از درخشش در جام جهانى ۱۹۷۰ در مکزيک مورد تحسين په له قرار گرفت.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1966 انگلستان

تمام جهان پس از مرگ مور (به دليل سرطان) در سال ۱۹۹۳، از وى تجليل کردند. و اما “جف هورست” تنها بازيکنى است که توانسته در يک مسابقه فينال جام جهانى، ۳ گل به ثمر برساند. وى همانند بسيارى از افسانه هاى جام جهانى، در ابتداى اين مسابقات جزء بازيکنان اصلى تيم ملى کشورش نبود و پس از مصدوميت “جيمى گريوز” فرصت يافت نام خود را در تاريخ اين مسابقات ثبت کند.

هورست در جريان پيروزى ۴ بر ۲ انگلستان برابر آلمان غربى ۳ گل به ثمر رساند. سومين گل او در اين مسابقه همچنان يکى از لحظات جنجالى تاريخ جام جهانى به شمار مى رود. مسابقه فينال جام جهانى ۱۹۶۶ هشتمين حضور هورست در تيم ملى کشورش بود. وى در مجموع ۴۹ مسابقه و ۲۴ گل در کارنامه خود براى تيم ملى انگلستان ثبت کرده است.

و البته مهاجم موزابيکى الاصل، معروف به “يوزپلنگ سياه” که قدرت شوتزنى پاى راست او رعد آسا بود، گام هاى سريع و قدرت بدنى فوق العاده اى داشت. وى با ۹ گل از جمله ۴ گلى که در ديدار پرتغال برابر کره شمالى به ثمر رساند، به عنوان برترين گلزن جام جهانى ۱۹۶۶ انتخاب شد.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *