خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1990 ایتالیا

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا

جام جهانی سال ۱۹۹۰ را خیلی از ما به یاد داریم؛ تیم ها همه قدرتمند و مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار می شد و بزرگان زیادی در آن مسابقا حضور داشتند. بگذارید مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا داشته باشیم و تاریخچه جام جهانی آن ایام رو دوباره مطالعه کنیم. با بزرگترین وب سایت تور روسیه همراه باشید.

فدراسيون بين المللي فوتبال (فيفا) در سال ۱۹۸۴ ايتاليا را به عنوان ميزبان جام چهاردهم برگزيد تا دوستداران فوتبال به دليل تفکرات دفاعي تيم ها، يکي از کسل کننده ترين جام جهاني را شاهد باشند. فينال اين جام نيز که ميان آلمان غربي و آرژانتين برگزار شد ديداري خسته کننده بود و جالب اينکه که با يک ضربه پنالتي دير هنگام به سود آلمان که به وسيله “آندرياس برمه” به تک گل اين ديدار تبديل شد، خاتمه يافت. آرژانتين نيز نخستين تيمي لقب گرفت که در فينال جام جهاني موفق به گلزني نشده بود. البته دو بازيکن آرژانتين در اين ديدار اخراج شدند که اين نيز در نوع خود بي سابقه بود.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1990 ایتالیا

جام ۹۰ ايتاليا دوران اوج “روژه ميلا” ۳۸ ساله بود زيرا پس از اين که از فوتبال ملي کناره گيري کرده بود بار ديگر به اردوي کامرون بازگشت و با بازي هاي خوب خود اين تيم را تا مرحله يک چهارم نهايي جام پيش برد. پس از جام جهاني ۱۹۸۶ مکزيک بار ديگر جام جهاني به اروپا بازگشت. ايتاليا کشوري صاحب فوتبال که آمادگي کامل براي برگزاري منظم جام جهاني و کسب افتخاري تازه را داشت. از ۱۲ ورزشگاه برگزار کننده جام جهاني، ۱۰ ورزشگاه به طور کامل بازسازي شدند و دو ورزشگاه جديد در شهرهاي تورين و باري براي برگزاري جام جهاني ساخته شد.

با وجود درخشش ميلا، اسکيلاچي و گويکوچه آ در نهايت جام جهاني در دستان آلمان قرار گرفت. اين کشور با بردن سومين جام به خانه، به جمع کشورهاي ايتاليا و برزيل پيوست. اگر چه تيم هاي شرکت کننده در رقابت هاي مقدماتي جام جهاني نسبت به دوره قبل کاهش يافت و از ۱۲۱ به ۱۱۲ تيم رسيد اما مشخص شد که راهيابي به جام جهاني کار بسيار دشواري است. در ميان تيم هايي که نتوانستند به جام جهاني راه يابند نامهاي بزرگي چون پرتغال، دانمارک و حتي فرانسه به چشم مي خورد که در جام جهاني گذشته در نيمه نهايي حضور داشت و اکنون “ميشل پلاتيني” را بر روي نيمکت مربيگري خود مي ديد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1990 ایتالیا

به استثناي کاستاريکا که در نخستين حضور خود در جام جهاني به جمع ۱۶ تيم نهايي راه يافت، مرحله گروهي رقابت ها همانطور که انتظار مي رفت، به پايان رسيد. روژه ميلا، سالواتوره اسکيلاچي و سرجيو گويکوجه آ دروازه بان آرژانتين بازيکناني بودند که در اين رقابت ها با بازي هاي درخشان خود تحسين همگان را بر انگيختند. ميلا با گلزني در برابر روماني در سن ۳۸ سالگي به عنوان مسن ترين گلزن تاريخ جام جهاني لقب گرفت (او رکورد خود را در جام جهاني ۱۹۹۴ بهبود بخشيد). شيرهاي سياه در حالي که در مرحله يک چهارم نهايي تا دقيقه ۸۰ با نتيجه ۲ بر يک از انگليس پيش بودند، نتيجه را به اين تيم واگذار کردند و از راهيابي به جمع چهار تيم برتر باز ماندند. بازي خوب کامرون و مصر در جام جهاني بي پاسخ نماند و دو سهميه قاره سياه را در جام جهاني بعد افزايش داد.

شماره ۱۱ تيم ملي ايتاليا بر تن بازيکني بود که اين تيم با تمام قدرت خود از کمبود چنين بازيکني رنج مي برد. سالواتوره اسکيلاچي ملقب به “توتو” با قدرت تمام کنندگي خود بازي زيباي ايتاليا را تکميل مي کرد. مهاجم ۲۵ ساله يوونتوس با زدن ۶ گل و در نهايت کسب عنوان آقاي گل جام جهاني ۱۹۹۰ ايتاليا يک تنه کشور ميزبان را تا مرحله نيمه نهايي پيش برد اما “اسکادرا آتزوري” در اين مرحله به سد محکمي به نام آرژانتين برخورد که در هفت بازي گذشته خود فقط دو گل دريافت کرده بود. هيچ چيز براي ايتاليا زجر آورتر از گويکوچه آ نبود که به جاي “نري پمپيدو” به بازي آمد. آخرين مرد تيم نه چندان باطراوت اما فرصت طلب آرژانتين، عنصر تعيين کننده اي در برابر برزيل قدرتمند در مرحله يک هشتم نهايي، در ضربات پنالتي در برابر يوگسلاوي در مرحله بعد و در نيمه نهايي برابر ايتالياي ميزبان بود.
با وجود اين گويکوچه آ نتوانست در برابر ضربه پنالتي مشکوکي که داور مکزيکي فينال به ژرمن ها هديه کرد، کاري انجام دهد. آلمان تيم يوگسلاوي را ۴ بر يک شکست داده بود، هلند را ۲ بر يک مغلوب کرد، چکسلواکي را با يک گل از پيش رو برداشت، با انگليس به تساوي يک بر يک رسيد و در ضربات پنالتي آن را مغلوب کرد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1990 ایتالیا

اين تيم با مربيگري “فرانس بکن باوئر” که در سال ۱۹۷۴ به عنوان بازيکن قهرمان جام جهاني شده بود، با حضور بازيکنان بزرگي مانند ماتيوس، برمه، فولر، کلينزمن، کوهلر و هاسلر شايستگي کسب عنوان قهرماني را داشت و با سه عنوان قهرماني به همراه ايتاليا و برزيل، پر افتخارترين تيم جام جهاني لقب گرفت. اما رده بندی تیم ها در پایان مسابقات:

  1. قهرمان: آلمان غربي
  2. نايب قهرمان: آرژانتين
  3. سوم: ايتاليا
  4. چهارم : ايتاليا

آقاي گل مسابقات سالواتوره اسکيلاچي بود و برنده بازي جوانمردانه هم تیم فوتبال انگلستان شد.

لوتار ماتيوس” کاپيتان و هافبک آلمان غربي در اين مسابقات که قدرت، سرعت و مهارت را با هم ترکيب کرده بود. وي يک گل ديدني برابر يوگسلاوي به ثمر رساند و در نهايت مجمع گل هاي خود را به ۴ رساند تا آلمان غربي قهرمان شود. وي در جام جهاني ۱۹۸۶ نيز حضور داشت و به همراه آلمان غربي به فينال رسيد. گل او در اين مسابقات مراکش را در دور دوم حذف کرد. ماتيوس کاپيتاني آلمان در جام جهاني ۱۹۹۴ را نيز بر عهده داشت. اين بازيکن در مجموع در پنج جام جهاني شرکت کرد و رکورد ۲۵ مسابقه در جام جهاني را براي خود ثبت کرد.

حضور درخشاني را در تيم هاي بايرن مونيخ و اينترميلان داشت اگرچه پس از بازگشت مجدد به بايرن مونيخ مرتب با هم تيمي ها و مسئولان اين تيم درگير مي شد. ماتيوس با سابقه ۱۵۰ مسابقه ملي و ۲۳ گل، اندکي پس از عملکرد ضعيف آلمان در مسابقات يورو ۲۰۰۰ با فوتبال خداحافظي کرد.

يورگن کلينزمن” مهاجمي که با قدرت بازي زميني و هوايي در دهه ۱۹۹۰ ثابت کرد بازيکني کليدي آلمان غربي در خط حمله اين تيم است. در اوايل دوران بازيگري اش به شيرجه زدن شهرت يافت اما با درخشش در مدت کوتاه حضورش در تاتنهام در فصل ۹۵/۱۹۹۴ بر تمامي منتقدان انگليسي خود چيره گشت. پنج گل در مسابقات آلمان در جام جهاني ۱۹۹۴ به ثمر رساند و پس از ماتيوس به عنوان کاپيتان اين تيم انتخاب شد. بعد از جام جهاني ۱۹۹۸ از فوتبال خداحافظي کرد و به آمريکا رفت. وي در سال ۲۰۰۴ سرمربي تيم ملي فوتبال آلمان شد و هدايت اين تيم را در جام جهاني ۲۰۰۶ بر عهده گرفت.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1990 ایتالیا

روژه ميلا” در ۳۸ سالگي تاثير به سزايي در جام جهاني ۱۹۹۰ ايتاليا داشت و با جشن مخصوص خود پس از گلزني در مسابقات، توجه همه را جلب کرد. ۸۰ بار براي کشورش به ميدان رفت و پس از خداحافظي بار ديگر براي حضور در جام جهاني ايتاليا به تيم ملي کامرون دعوت شد تا کامرون را به اولين تيم آفريقايي تبديل کند که به مرحله يک چهارم نهايي راه يافته است. وي نام خود را از “ميلر” به “ميلا” تغيير داد چون فکر مي کرد، تلفظ اين نام آفريقايي تر است. ميلا در جام جهاني ۹۰ به عنوان مسن ترين بازيکني که در جام جهاني گلزني کرده است، ۲ گل برابر روماني و ۲ گل به کلمبيا زد. به طرز باورنکردني در جام جهاني ۱۹۹۴ در ۴۲ سالگي عملکرد بسيار بهتري از خود به نمايش گذاشت و با ورود به زمين در ديدار کامرون برابر روسيه يک گل به ثمر رساند.

اين جام شاهد کمترين تعداد متوسط گل در هر مسابقه بود. فقط ۱۱۵ گل در ۵۲ مسابقه به ثمر رسيد که به طور متوسط ۲۱/۲ گل در هر بازي بود. تيم ملي شيلي پس از اينکه “روبرت روياس” دروازه بان اين تيم در جريان ديدار با برزيل تظاهر کرد از سوي تماشاگران مورد اصابت مواد محترقه قرار گرفته است، محروم شد. شيلي که بايد براي صعود به پيروزي ۲ بر ۰ مي رسيد به دليل امتناع بازيکنان از ادامه مسابقه در حاليکه ۲۰ دقيقه از اين ديدار باقي مانده بود ۱ بر ۰ باخت.

آرژانتين مدافع قهرماني همانند جام جهاني ۱۹۸۲ که در نخستين مسابقه خود شکست خورد، اين بار نيز ۱ بر ۰ نتيجه را به کامرون واگذار کرد. “والي نپومنياشي” سرمربي روس کامرون نمي توانست بدون مترجم با بازيکنان اين تيم صحبت کند اما اين هم مانع از راهيابي آفريقايي ها به يک چهارم نهايي نشد. “خالد مبارک” از امارات متحده عربي، پنجاهمين بازيکني بود که در جريان شکست ۴ بر ۱ برابر يوگسلاوي، در جام جهاني اخراج شد.

مطلب پیشنهادی

آقای گل های ادوار جام های جهانی

آقای گل های ادوار جام های جهانی

جایزه بهترین گلزن رقابت های جام جهانی همواره یکی از جایزه های فردی بوده است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *