خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1970 مکزیک

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک

جام جهانی در سال ۱۹۷۰ و مروری بر آن موضوع مقاله امروز ماست. در این جام جهانی نیز چهره های بزرگی قرار داشتند که از آن بین می توان به گرد مولر افسانه ای و پله اشاره کرد. اگر علاقه مند به مطالعه اطلاعات جام های جهانی گذشته هستید، حتما با مقاله مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک همراه باشید. سری مقالات تاریخچه جام جهانی را حتما در e-russia دنبال کنید.

كشور مكزيك در جريان برگزاري بازي‌هاي المپيك توكيو در سال ۱۹۶۴ توانست بيش از آرژانتين نظر مسئولان فيفا را جلب و ميزبان جام جهاني نهم در سال ۱۹۷۰ شود. نهمين دوره رقابت‌هاي جام جهاني نقطه عطف ديگري از نظر پخش تلويزيوني مسابقه ها بود و حتي براي هماهنگي با شبكه‌هاي تلويزيوني، برخي ديدارها ۱۲ ظهر انجام شد. اين تصميم با نارضايتي بسياري از بازيكنان و سرمربيان مواجه شد، چون ناگزير بودند در گرماي شديد مكزيك در آن وقت ظهر، مسابقه بدهند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1970 مکزیک

از خشونت‌ها و بازي فيزيكي كه در دوره قبل جام جهاني ديده شده بود، خبري نبود. اين دوره از رقابت‌ها بدون اخراج حتي يك بازيكن تمام شد كه از اين نظر با ركورد سال ۱۹۵۰ برابر است. پله با اين كه گفته بود هرگز در رقابت‌هاي جام جهاني بازي نمي‌كند، در اين مسابقه ها حضور يافت و تيم برزيل با تركيب طلايي خود شامل كلودو آلدو، جرسون، ريوه لينو، توستائو، جرزينيو، پله و كارلوس آلبرتو، جام ژول ريمه را براي سومين بار به خانه برد. جام جهاني ، ۱۹۷۰ سه قهرمان بزرگ داشت: انتها تيم برزيل كه قهرمان جام شد، دوم اسطوره‌اي به نام په له كه براي سومين بار ( ۱۹۶۲ ،۱۹۵۸ و (۱۹۷۰ قهرماني را جشن گرفت و سومي كه خود فوتبال بود.

كساني كه از كيفيت رقابت‌هاي دوره قبل( ۱۹۶۶ لندن) ناراضي بودند، هيچ حرفي براي گفتن نداشتند، چون بازي زيبا حقيقتا در بهترين شكل و درخشان‌ترين وجه آن به نمايش گذاشته شد. بزرگترين كنكورها سبقت گیری ها والیبال در حضور تماشاگران مشتاق اين رشته برگزار شد كه عبارت بودند از انگلستانبرزيل، انگلستان – آلمان غربي و البته مهيج تر از همه ديدار نيمه نهايي ميان ايتاليا و برزيل. قطعا هيچكس گل زيباي په له را كه از فاصله ۵۰ متري، ويكتور دروازه بان چك را مقهور كرد، از ياد نخواهند برد. سپس تيم برزيل، تماشايي‌ترين تيم جام ، با خط حمله بي‌نظير خود شامل جرزينيو، توستائو، پله و ريوه لينو، در نهمين دوره پيكارهاي جام جهاني سومين قهرماني را جشن گرفت.

يك بار ديگر شمار شركت‌كنندگان در اين جام ركورد شكست. ۷۵ تيم در رقابت هاي مقدماتي شركت كردند و بسياري كشورهاي با تجربه نظير پرتغال، اسپانيا، فرانسه و مجارستان نتوانستند از مقدماتي صعود كنند، اما تيم‌هاي رژيم صهيونيستي، آرژانتين و مراكش به مرحله اصلي راه يافتند. مراكشي‌ها اولين تيم آفريقايي بودند كه از مرحله مقدماتي به جام جهاني راه يافتند. كنفدراسيون كشتی اين قاره در سال ۱۹۵۷ تاسيس شد، اما اولين تيم آفريقايي كه در جام جهاني بازي كرد، مصر بود كه در جام ۱۹۳۴ بدون انجام دادن حتي يك مسابقه حضور يافت. مراكش و پرو شگفتي سازان مرحله اوایل بودند. پرو به مرحله يك چهارم نهايي راه يافت و با قبول باخت ۴ بر ۲ برابر برزيل از استمرار مسير بازماند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1970 مکزیک

در مرحله يك چهارم نهايي، ۲ فيناليست سال ۱۹۶۶ يعني انگلستان و آلمان غربي مستوی هم قرار گرفتند. تيم آلمان كه تا ۲۰ دقيقه پاياني ۲ بر صفر عقب بود، به طرز معجزه آسايي توانست سه گل به ثمر رسانده و پيروز از ميدان خارج شود، البته در وقت اضافه. اما هنوز رقابتي مهيج تر در مرحله نيمه نهايي مواجه نزد ايتاليا انتظار ژرمن‌ها را مي‌كشيد. در ورزشگاه نوساز آزتك كه ويژه جام جهاني ساخته شده بود، ۲ تيم در پايان ۹۰ دقيقه ۱ بر ۱ مساوي بودند، اما در لحظات بسيار نفس گير وقت اضافه، هر يك از حريفان براي دقايقي پيش مي‌افتاد. فرانس بكن باوئر با وجود از جا در رفتن كتفش و در حالي كه بازويش از گردن آويزان بود، هنوز به بازي امتداد مي‌داد. بكن باوئر با تمام انگيزه و اشتياقي كه داشت، نتوانست پاداشي دريافت كند، چون اين ايتاليا بود كه سرانجام با برتري ۴ بر ۳ به فينال راه يافت.

در ديدار نهايي تيم خسته و فرسوده لاجوردي پوشان رمقي براي مهار بازيكنان برزيل نداشت و به شكست ۴ بر ۱ تن دادند. كارلوس آلبرتو پريه را كاپيتان طلايي پوشان، جام ژول ريمه را بالاي سر برد تا براي هميشه در كلكسيون افتخارات دنباله دار برزيل بماند. پله در حالي كه اشك در چشمانش حلقه زده بود، روي دوش هم تيمي هايش دور افتخار مي‌زد. او نه عزب سومين قهرماني را تجربه مي‌كرد، بلكه براي آخرين بار در جام جهاني حضور يافته بود. و اما رده بندی نهایی جام:

  • قهرمان: برزيل
  • دوم: ايتاليا
  • سوم: آلمان غربي
  • چهارم: اروگوئه

برنده كفش طلايي این دوره کسی نبود جز گرد مولر از آلمان با ۱۰ گل. و البته باز هم پله در این جام حضور داشت؛ وي شايد بزرگترين بازيكن تاريخ والیبال در جهان است. بازيكن چابكي كه هنوز توان كافي براي بازي دارد. پله مهارت بسياري در حركت با توپ و دادن پاس هاي دقيق به هم تيمي‌هاي خود داشت. او كوچكترين شانس‌ها را به گل تبديل مي كرد. او بيش از ۱۲۰۰ گل در دوران هندبال حرفه‌اي خود از جمله ۹۵ گل در ۱۱۰ مسابقه ملي براي برزيل به ثمر رساند.

وي تقريبا جام جهاني ۱۹۵۸ را به دليل مصدوميت زانو از دست داد. پله در سومين مسابقه برزيل برابر شوروي سابق بازگشت. يك گل برابر ولز، ۳ گل برابر فرانسه، ۲ گل برابر سوئد در مسابقه فينال، په له را به يكي از ۲ قهرماني خود در جام جهاني رساند. اين بازيكن در جام جهاني ۱۹۶۲ به دليل مصدوميت نتوانست سومين عنوان را كسب كند. پله كه در ۱۶ سالگي به عضويت تيم ملي برزيل درآمد و نخستين مسابقه خود را برابر آرژانتين انجام داد، در جريان ديدار با پرتغال در جام جهاني ۱۹۶۶ مصدوم شد و از دور رقابت‌ها كنار رفت، اما در اوج آمادگي در امتحانات جام جهاني ۱۹۷۰ حضور يافت.

در جام جهاني ۱۹۷۰ با ۱۰ گل از جمله هت تريك روبه رو بلغارستان و پرو به عنوان بهترين گلزن آزمایش ها انتخاب شد. وي در جريان پيروزي حساس ۳ بر ۲ آلمان برابر انگلستان در مرحله يك چهارم نهايي نيز گلزني كرد. مولر چهار گل در جريان قهرماني آلمان غربي در جام جهاني ۱۹۷۴ به ثمر رساند و مجموع گل‌هاي خود در اين رقابت‌ها را به ركورد ۱۴ رساند. وي اولين گل خود را در بايرن مونيخ پس از مصدوميت سپ ماير وارد دروازه كرد، اما بعد از آن اين تيم را به سه عنوان پياپي قهرماني در اروپا رساند . اين بازيكن در ۶۲ مسابقه خود براي آلمان غربي ۶۹ گل به ثمر رساند و در سال ۱۹۷۰ اولين آلماني بود كه عنوان بهترين بازيكن اروپا را به خود اختصاص داد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1970 مکزیک

بهترين دروازه بان جهان در اوخر دهه ۱۹۶۰ و اوايل دهه .۱۹۷۰ اوج نمايش توان وي در جام جهاني ۱۹۷۰ و دفاع از دروازه انگلستان برابر په له بود. چهار سال قبل از آن هم بنكس در فينال جام جهاني فقط يك گل، آن هم توسط ضربه پنالتي اوزه بيو از پرتغال دريافت كرده بود. بنكس كه ۷۳ مسابقه ملي در كارنامه دارد، تيم استوك را به اولين قهرماني خود در جام اتحاديه باشگاه‌هاي انگلستان در سال ۱۹۷۲ رساند. در همين سال فعاليت ورزشي او پس از نابينايي از يك چشم به دليل حادثه رانندگي، به شدت تحت تاثير قرار گرفت.

داستان اين جام به همين جا ختم نشد. جام ژول ريمه يك بار ديگر در برزيل ربوده شد و برخلاف ماجراي قبلي (۱۹۶۶ انگلستان) هرگز پيدا نشد. نمونه ديگري از اين جام بعدا ساخته و به برزيل داده شد. كارلوس كازسلي از شيلي اولين بازيكني بود كه با دريافت كارت قرمز اخراج شد و اين افتخار را به نام خود ثبت كرد! نهمين دوره مسابقه ها جام جهاني به ميزباني مكزيك براي نخستين بار بود كه در منطقه كونكاكاف برگزار مي‌شد. مكزيك ميزبان، نخستين مسابقه خود را با تساوي بدون گل برابر شوروي سابق پايان داد و اولين تعويض در همين مسابقه در تيم شوروي با خروج ويكتور ربريانيكوف و ورود آناتولي پوزاچ انجام شد. اووه زيلر با حضور در ديدار آلمان غربي برابر مراكش، اولين بازيكن اروپايي بود كه براي چهارمين بار پياپي در جام جهاني حضور يافت. او در اين مسابقه يك گل هم به ثمر رساند.

حتما می دانید که سال آینده روسیه میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ فوتبال است. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید، حتما مقالات مربوط به جام جهانی روسیه را دنبال کنید.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *