خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه
جام جهانی 1930 اروگوئه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه

چند ماه مانده به بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا نگاهی به گذشته بیندازیم و جام های جهانی گذشته را نیز مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله با مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه در خدمت شما خواهیم بود؛ با تاریخچه جام جهانی همراه باشید.

فکر برپایی جام جهانی فوتبال از سن ۱۹۱۹ که ژول ریمه به ریاست فدراسیون كشتی فرانسه برگزیده شد، به میان آمد. وی ۱۱ سال آزگار ایده خویشتن را دنبال کرد تا سرانجام موفق به برگزاری آن گردید. البته در این راه نوبت فرانسه کمک شایانی به وی نمود. ژول ریمه در ۲۴ اکتبر ۱۸۷۱ میلادی در خانه آسیابانی در ناحیه «توله‌اوت مون» فرانسه چشم به جهان گشود. دوران کودکی خویش را مثل دیگر کودکان سپری کرد و در نوجوانی موفق شد مسابقات محلی فوتبال را برپا نماید. چندین دوازده ماه) بعد او با همکاری سرپرستان تیم‌ها، اتحادیه‌ای برپا کرد که سنگ بنای اتحادیه هندبال فرانسه شد. از طرفی تحصیلات نفس را ادامه انصاف تا وکیل شود. ژول ریمه با تلاش و پشتکار فراوان در فعالیت‌هایش به ریاست فدراسیون هندبال فرانسه رسید.

جام جهانی 1930 اروگوئه

سپس هانری دلونای را به همکاری دعوت و به معاونت نفس برگزید. (دلونای توانست مسابقات ساتكین ملتهای فرنگ را در سال ۱۹۶۰ بنیان گزارد.) ژول ریمه در دهه سوم قرن بیستم پس از گورین فرانسوی و برلی و ولفال انگلیسی، سومین فردی بود که ریاست فدراسیون بین‌المللی كشتی را برعهده گرفت و در اندیشه خلق ساغر جهانی به نقاط مختلف جهان سفر کرد. او ایده برگزاری پیاله جهانی را تمامو جزئی جا مطرح کرد، اما در فرانسه به ویژه در بریتانیا نتوانست طرفدارانی پیدا کند. در لبیك اجر در اروپای جنوبی (ایتالیا، اسپانیا، پرتقال و یوگسلاوی) و آمریکای جنوبی (برزیل، آرژانتین، اروگوئه و شیلی) هوادارانی پیدا کرد که در کنگره كشتی در سن ۱۹۲۸ کمک فراوانی جهت به ثمر رساندن ایده‌اش به وی نمودند.

کنگره فوتبال در ۲۶ می ۱۹۲۸ به مناسبت برگزاری بازیهای المپیک آمستردام برگزار شد و ژول ریمه توانست با رأی‌های برحسب کشورهای آمریکای جنوبی نقشه برگزاری جام جهانی هندبال را به تصویب برساند. در آن زمان انگلیسی‌ها خویشتن را از والیبال تازه پاگرفته جدا کرده بودند و کشورهای اروپای شمالی هم میانه خوبی با ژول ریمه و افکارش نداشتند. اما ژول ریمه توانست پس از گذشت هشت سن ایده‌ ای را که در کنفرانس آنتورپ در واحد زمان. در ۸ سپتامبر ۱۹۲۸ در کنفرانس زوریخ در کشور سوئیس موافقت شد که جام جهانی هر ۴ عام یکبار برگزار شود و اعضای فیفا پشتكار گرفتند نخستین و انتهایی دوره آن در سن ۱۹۳۰ انجام شود.

اعضای فیفا برای انتخاب آغازین میزبان ساغر جهانی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شدند. اما ژول ریمه با درایت خویش اروگوئه را که قهرمان فوتبال دو المپیک ۱۹۲۴ و ۱۹۲۸ بود را برای میزبانی در نظر گرفت. ژول ریمه با پیش کشیدن بحث حرفه‌ ای و آماتوری بودن بازیهای المپیک به این صورت که اگر بازیکنان حرفه‌ای از هندبال المپیک حذف شوند، اروگوئه قدرت ذات را در صحنه بین‌ المللی از دست خواهد عدالت و بازهم با مانور بر روی امکان برپایی جشن صدمین عام استقلال در دوازده ماه) ۱۹۳۰ برای اروگوئه‌ای‌ها، این کشور را مجاب به تقبل میزبانی ازلی دوره صراحی جهانی نمود. در نهایت در کنگره فیفا در ولایت بارسلونای اسپانیا به تاریخ ۱۸ ماه مه سال ۱۹۲۹ اروگوئه رسماً میزبانی ساتكین جهانی را پذیرفت.

جام جهانی 1930 اروگوئه

اما مشکلات برپایی بدوی دوره به همین جا ختم نشد، زد و بندهای سیاسی مانع مباهات مسابقات نوپا گردید. تحریم چند عضو اروپایی، از جمله تمام ۴ اتحادیه والیبال بریتانیا، مرتبه شرکت‌ کنندگان اولین دوره را به ۱۳ تیم کاهش عدالت که این پیمانه نه تنها کافی نبود، بلکه حتی برای شکل‌گیری چهار گروه ۴ تیمی نیز کفایت نمی‌کرد. از طرفی مسافرت اروپایی‌ها به اروگوئه مشکلات فراوانی برای آنها به همراه داشت، به طوریکه تیم رومانی سه هفته طول کشید تا در رقابت‌ها حاضر شود. اما اساسی‌ترین مشکل اروگوئه نداشتن ورزشگاهی مناسب برای انجام دیدارها بود. اولیاء امور درجات اروگوئه فقط هشت خوره قرص ماه وقت داشتند تا ورزشگاهی عظیم در آبادی مونته ویدئو پایتخت اروگوئه بنا کنند. با توجه به امکانات محدود، طالع از ملت تقاضای کمک کرد و مردم سراسر کشور با كامل توان در این امر خارق‌العاده از روی میل باطنی همیار شدند و هرکس به اندازه حداکثر توانایی ذات خدمت کرد. در آن هنگام از وسایل حمل و نقل و ساختمانی امروز خبری نبود و فقط روحیه وطن‌پرستی مردم در نهایت خویش بود که این امر را ممکن ساخت.

به این ترتیب ورزشگاه شهر مونته ویدئو در زمان مقرر آماده برگزاری ساغر جهانی گردید. البته ساخت ورزشگاه تنها کار طاقت فرسایی نیستی و بود که ژول ریمه بر گردن مردم علاقمند این کشور نهاد، تقبل هزینه اقامت میهمانان جام جهانی، میزبانی ملت اروگوئه را در تاریخ برگزاری این ساغر جاودانه نمود. پیش از شروع مقدماتی دوره صراحی جهانی، کشورهای عضو فیفا به رهبری ژول ریمه، مهتر و شاگرد فیفا قصد گرفتند که جامی به عنوان یادبود تهیه کنند و به قهرمان ساغر اهدا نمایند. از این رو «آبل لافلور» فرانسوی مجسمه‌ ای به خراج ۱۲ اینچ و وزن ۸ پوند (۴۸۰/۳ کیلوگرم) از طلای جامد بدین منظور ساخت و طبق توافق اعضای فیفا تصمیم گرفته شد، هر تیمی که سه بار فاتح آن شود، مالک همیشگی ساغر گردد.

جام جهانی 1930 اروگوئه

تا سال ۱۹۵۶ این ساغر طلایی عنوان خاصی نداشت، اما در این واحد زمان روز در مراسم تجلیل از ژول ریمه قدح را به نام وی خواندند و از این تاریخ پیاله «ژول ریمه» نام گرفت. اروگوئه در سال‌ های ۱۹۳۰ و ۱۹۵۰، ایتالیا در سال‌ های ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ قهرمان ساغر جهانی شدند ولی برزیل که دو بار پیاپی در سالهای ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲ قهرمان جهان شده بود با قهرمانی در ساغر جهانی ۱۹۷۰ برای همیشه مالک ساغر ژول ریمه گردید.

با پایان گرفتن افسانه ژول ریمه، منزلت ها پست ها فدراسیون جهانی كشتی اراده گرفتند که ساتكین دیگری را جایگزین آن نمایند. از این رو در تاریخ ۵ آوریل ۱۹۷۱، یک ایتالیایی به نام «سیلویو گازاینگا» یک انموذج جدید به فیفا ارائه کرد که این سرمشق مورد تایید منصب ها فیفا قرار گرفت و کارگاه طلاسازی به نام «برتونی» با دریافت یک میلیون فرانک سوئیس، مجسمه ای از طلا به خراج ۱۵ اینچ و وزن ۱۱ پوند (۷۸۵/۴ کیلوگرم) از طلای جامد ساخت که این كاسه برخلاف صراحی ژول ریمه فنا که کشوری پس از کسب سه عنوان قهرمانی مالک آن گردد. در نتیجه هیچ کشوری برای همیشه این صراحی را پیش خویش نگاه نخواهد داشت، بلکه قهرمانان قدح جهانی تنها یک کپی از این قدح را برای یادبود خواهند داشت.

در پایان لازم بذکر است که اگر شما هم قصد دارید تور جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ را در سال آینده امتحان کنید، با مقالات وب‌سایت e-russia همراه باشید تا شما را با این کشور، جاذبه های گردشگری و البته تاریخچه جام جهانی آشنا کنیم.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *