خانه / اطلاعات سفر به روسیه / نحوه ی نوشیدن چای در روسیه
نحوه ی نوشیدن چای در روسیه

نحوه ی نوشیدن چای در روسیه

روسیه کشور بسیار پهناوری می باشد که دارای فرهنگ و تاریخ بسیار عمیقی می باشد این کشور از نظر خوراکی دارای پیشینه ی بسیار کهنی می باشد که هر توریست یا گردشگری که به این کشور وارد می شود متوجه این مطلب می شود. در ادامه در مطلب اطلاعات سفر به روسیه در مورد نحوه ی نوشیدن چای در روسیه بیشتر صحبت می کنیم.

نحوه ی نوشیدن چای در روسیه

آب و هوای گرم و نیمه حاره در سوچی به این معنی است که روسیه با وجود شهرتش به عنوان یک کشور سرد، می تواند چای مورد نیاز خود را در کشور تحصیل دهد. با ۹۰ لمحه رانندگی از جایی که هم بازی های المپیک ۲۰۱۴ و هم جام دنیوی كلی ۲۰۱۸ در آن برگزار شد، می توانید به زمین های کشت چای برسید. روسیه هم چای سبز و هم چای سیاه ابداع می کند که عموما در کنار هم کشت می شوند. در حوالی این روستای کوچک چندین بخش وجود دارند که برای عموم باز هستند.

برخلاف انگلیسی ها که شیر را با چای مصرف می کنند، در روسیه چای سیاه و مطبوع نوشیده می شود. با اینکه چای سبز به سرعت محبوبیت خود را اضافه می دهد، چای سیاه هنوز هم چای جانانه روس هاست. حسب معمول در کنار چای آن ها، قند دیده می شود که همراه آن میل می کنند. روش دیگری برای مطبوع کردن چای، استعمال از یک قاشق مربا یا مربای عصاره میوه است؛ روس ها یا یک قاشق مربا ضربت دیده و سپس چای را می نوشند یا مربا را در چای حل می کنند.

خوراکی در زمان آشامیدن چای در روسیه

سرو چای بدون هیچ گونه اسنک یا خوراکی در روسیه یک غلط بزرگ است! حتی در مواقعی می توان گفت که هم سرو نکردن خوراکی بی ادبی است و هم رد کردن یک خوراکی که کسی به شما تحفه می کند، بی احترامی منظور می شود. طبق معمول در کنار چای در روسیه کمی پنیر و خوراکی های گوشتی سرو می شود. علاوه بر آن یک شیرینی نوین آئینی عرفی به نام sushkie، که کلوچه های کوچکی هستند، در کنار چای قرار می گیرد.

Related image

چطور یک چای روسی دم کنیم؟

جالب است بدانید که واژه «سماور» از زبان روسی آمده که آن ها از آن برای دم کردن چای مصرف می کنند. سماورها دارای یک بخش کوچک در بالا هستند که به طور مستمر یک کنسانتره چای قوی به نام zavarka كون می کند. در ضمن دم کردن چای روسی متجاوز شایع است که از طعم دهنده هایی معتاد خواهر شبیه برگ های خشک گیاهان معطر مصرف کنند. می توان گفت که دم کردن چای روسی تقریبا شبیه ما ایرانی هاست. آب در سماور به جوش می آید و یک قوری که با چای و آب جوش پر شده در بالای آن قرار می گیرد. زمانی که آب به جوش می آید حتما باید کمی صبر کنید تا از جوش خاضع و سپس چای را پر کنید.

اولین سماور آفریننده شده در روسیه به قرن ۱۸ بر می گردد که از همان موقع این نحوه دم کردن كلیت تخصیص و تجوید فراگیر كردن شد. اما فراوانی معتقدند که تاپ :صفت عالی سماورها از تولا (Toula)، آورده شده است. سماورها می توانند از مس، برنز یا در برخی مواقع نقره باشند و جدید سماورهای دیگری هم پیدا می شوند که شیشه ای هستند و یا به صورت چینی دیده می شوند. همانطور که می دانید این ظرف تنها در روسیه نماند و به دیگر کشورها نظیر ترکیه، ایران، مراکش و آذربایجان نیز رفت.

تاریخچه چای در روسیه

افرادی باور دارند که کازاک ها نخستین و انتهایی افرادی بودند که چای را از چین در قرن ۱۶ به روسیه آوردند (کازاک ها قومی سفید پوست از نژاد اروپایی با تبار اسلاو می باشند که زیستگاهشان در اوکراین کنونی و جنوب غربی روسیه است). با این حال ازلی رکوردهای ثبت شده برای حضور چای در روسیه به یک قرن بعدتر بر می گردد، به زمانی که خاندان رومانوف حاکم این ناحیه بود. پیتر بزرگ ازلی عهدنامه سوداگری بین روسی و چین را امضا کرد و طی آن، چین به نشانی منبعی برای بی تشویش چای به کار غمگین شد.

نحوه ی نوشیدن چای در روسیه

اگرچه امروزه در همه جای روسیه می توانید مروت و حیوانیت را پیدا کنید که چای، نوشیدنی محبوبشان می باشد، اما اوان این گونه نبود و كهن پشت آن ناآشكارا است. از قرن ۱۹ به بعد بود که چای انبوه تر شد و تقریبا همه مردم روسیه می توانستند این جلاب را خریده و مصرف کنند. قبل از قرن ۱۹، تنها كسان ثروتمند و خانواده های تجار بودند که قدرت خرید چای را داشته و تنها در خانه های آن ها این جلاب دیده می شد. دودمان های معمولی نیز از برگ ها و گل ها استعمال کرده و از طریق سماور آن ها را دم می کردند.

بعضی ها می گویند که در آغاز فنجان های چای به گونه ای بود که کف آن تمثال یک شهر چهره سازی شده بود. کافه داران، هم برای اینکه صورت کف فنجان مبرهن باشد و هم به این مقصود که بورس چای كم بها تر شود و از چای کمتری استفاده کنند، آن را به صورت کمرنگ سرو می کردند. چای کمرنگ هم مفت تر بود و هم اینکه مشتری ها می توانند نقش زیبای کف فنجان را نیز دید کنند.

مطلب پیشنهادی

تاثیر جام جهانی بر صنعت گردشگری روسیه

تاثیر جام جهانی بر صنعت گردشگری روسیه

روسیه مملوء از جذب های قدیمی و فرهنگی ست، کشور با میراثی غنی که پتانسیل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *