میدان مانژ در مسکو

یکی از جالب ترین تعابیری که درحق ی گستره مانژدر مسکو وجود دارد این است که؛ این مضمار همچون سر یک پیکان مثلثی شکل است که در هر طرف آن یک جاذبه ی مهم و بسیار زیبا قرار گرفته است. همین قرارگیری جاذبه ها باعث می شود تا این حربگاه در بین میدان های اصلی و مهم مسکو جای بگیرد. مکانی که معاصر آن رابه داغ جا میدان مانژ می شناسیم، نزدیک به ۲ قرن قبل تر در مکان صومعه ای به وجود آمد که در همسایگی رود نیگلینایا بوده است. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی مسکو در مورد میدان مانژ در مسکو صحبت خواهیم کرد.

در سال های بعدی این رود از بین رفت و تنها یک مجرای کوچک زیرزمینی از آن باقی ماند. در اطراف محل قبلی این رود همچنان مردم زندگی می کردند که شهر مسکو دچار تغییراتی شد و پیش از ورود به عصر جدید زیست مدرن، مسکو باید دیگر به شکل یک شهر منسجم در می آمد و در همین راستا پهنه مانژ در مسکو به هم رای دیگر نواحی این شهر دچار تغییراتی اساسی شد.

مانژ

بر اساس متون و اسناد قدیمی شهر مسکو، این گستره زیبا در حدود ۷۰ سال پیش یعنی بین سال های ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۸ ساخته شد. استفاده ی باشكوه که از این میدان می شده، برای رژه های سپاهی و یا برگزاری جشن های غلبه بوده است. قبل ترها مردم مسکو برای برپا کردن نمایشگاه های خیابانی از این عرصه اصلی استفاده می کرده اند. یکی از نکات مثبت این میدان این است که پهنه مانژ به قدری بزرگ و جادار است که عابرین به راحتی و با فضای کامل می توانند در این میدان رفت و آمد نمایند. در اكناف این هتل و یا بهتر بگوییم در اضلاع خودی آن جاذبه های مختلفی قرار ناراحت است. باغ آلکساندر، هتل مسکوای زیبا، مسکو مانژ، کتابخانه ی ملی روسیه، کاخ کرملین و بسیاری از دیگر دیدنی های این شهر در اطراف این میدان قرار گرفته اند.

البته تمامی عواملی که به سطوت این میدان می افزایند، این جاذبه ها نیستند بلکه از لحاظ قرارگیری این میدان به داغ جا یکی از مهم ترین میادین اصلی شهر مسکو؛ ارزش این عرصه را دو چندان می نماید. صحنه مانژ، میدان سرخ را به خیابان بسیار شلوغ و پر رفت و آمد تورسکایا متصل می نماید. درباره ی شکل گیری میدان مانژ در مسکو باید بگوییم که این میدان زیبا، قبل تر ها تنها خیابان و میدانی مثل همه ی دیگر منطقه ها مسکو بود. این میدان حتی نام امروزش را از ساختمان مسکو مانژ که قبلا یکی از دفاتر اصلی دانشگاه دولتی مسکو بوده، وام اندوهناك است. ساحت مانژ از آن رو یکی از زیباترین میادین اروپایی است که در اطرافش پر است از تزئینات شهری گوناگون و گوناگون. از باغ های کوچک و صحن زمین نامحصور های گل کاری شده حزین تا پیكره ها و فواره های آب که با پیام غیبی از شخصیت های معروف درتاریخ روسیه تزئین شده اند.

میدان مانژ در مسکو ، یکی از میدان های اصلی و زیبا

یکی از جذاب ترین مکان های مسکو برای خیلی ها از جمله توریست های جوان، میدان مانژ در مسکو است زیرا این میدان به قدری زیباست که حتی قدم زدن در آن نیز باعث خوب شدن حالشان می شود و دست کم جایی است که به كثرت بسیار شدن از خیابان ها و محله های اصلی این شهر راه دارد. این میدان یک بار در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط شهرداری مسکو کاملا بسته شده و مورد بازسازی کامل قرار گرفت. یکی از نکات جالب درباره ی زمین مسابقه مانژ در مسکو این است که این میدان تنها ملیح های زمینی ندارد بلکه؛ در زیر زمین هم این میدان دارای جاذبه های متنوع و فراوانی است.

اگر به این میدان نگاه کنید خواهید دید که در یک اتاقک شیشه ای بسیار زیبا در وسط آن قرار هیراد و مغموم است. در واقع در همین بخش ساحت که به آن بخش مرکزی می گویند، یک مرکز خرید وجود دارد که ۴ طبقه زیر زمین است. این مرکز خرید یک پارکینگ هم دارد که آن اتاقک شیشه ای که به آن اشاره کردیم در واقع سقف شیشه ای و تزئین شده ی آن است. در وسط این پهنه یک مجسمه ی اسب سواری جالب قرار گرفته است که به سنخیت گذشت نیم قرن از پیروزی مارشال ژاکوف در برابر موزه ی تاریخ ملی روسیه نصب شده است.

مطلب پیشنهادی

تئاتر بولشوی مسکو

تئاتر بولشوی مسکو

در میان جاذبه های تاریخی کشور روسیه، تئاتر بولشوی که در شهر مسکو، پایتخت این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *