مترو مسکو
مترو مسکو

مترو مسکو

یکی از معروف ترین بناهایی که در سفر به روسیه حتما باید از آن بازدید کنید، مترو مسکو است. این مترو یکی از تاریخی ترین بناهای کشور روسیه است که با اهدافی خاص و جالب بنا گشته است. اگر قصد دارید با این بنای زیبا آشنا شوید، توصیه می کنیم مقاله‌ای را که برای شما تدارک دیده‌ایم، تا انتها دنبال کنید.

کنگره کمیته مرکزی حزب کومونیست ایجاد راه آهن در روسیه را در ۱۵ ژوئن ۱۹۳۱ برآوردن نمود. در مدت هنگام ۴ سال از آغازین خط راه آهن مسکو با ۱۳ توقفگاه در ۱۵ می ۱۹۳۵ به بار بهره برداری رسید. ساخت و عمارت قطار درون شهری مسکو همچنان امتداد دارد تا جایی که حتی در طی جنگ جهانی نیز ساكن نشد.


در چگونگی معماری توقفگاه های راه آهن شهر مسکو می توان گفت که شیوه به کار گرفته شده در آن آغاز به شکل کلاسیک ولی در ادامه از معماری های دیرینه نیز بهره گرفته شد. از معماران معروف شوروی که در دوره های متنوع مسئولیت طراحی و ایجاد این متروها را بر عهد داشتند می توان وگلفریخ، فومین و سوسیف را نام برد. شاید جام جهانی ۲۰۱۸ که قرار است در سالی آتی در مسکو آغاز شود، فرصت ایده آلی را برای شما جهت بازدید از این مترو بوجود بیاورد!

از همان آغاز ایستگاه های مترو مسکو علاوه بر حمل و نقل اهداف فرهنگی و مدنی نیز داشتند. هر کدام از توقفگاه ها به صورت خاص و محصر به فرد مخلوق شد اند. عمدتا از سال های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ توقفگاه های مترو به موضوعات حماسی و پهلوانی مردم شوروی در جنگ دنیایی اختصاص یافت.


اولین اشارات به ساختن این مترو به سال ۱۸۷۵ باز می‌گردد. صحبت‌های رسمی در باره نقشه در سال ۱۹۰۲ شکل گرفت اما شورای شهر به درخواست‌های معمارهایی که توصیه طرح را داده بودند جواب منفی داد. سرانجام ساخت مترو در سال ۱۹۳۱ بعد از روی کار برگشتن اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد. ۱۳ توقفگاه اول در ۱۵ می ۱۹۳۵ افتتاح شد. متروی مسکو یکی از شلوغ‌ترین متروهای شهری در تمام عالم است. تا سال ۲۰۱۴ جمعیتی به اندازه ۲/۴ هزارمیلیون نفر در کل از این راه آهن گذر کرده‌اند. در طول ۸۰ سال گذشته بیش از ۱۴۵ میلیارد سفر در این راه آهن اجرا شده است. توصیه می کنیم در تور روسیه خود حتما بازدید هم از این مترو عجیب داشته باشید.


شهر مسکو رکورددار سرموقع رسیدن قطارهای ورودی و خروجی است. طبق بیان اداره حمل و نقل مسکو ۹۹/۹۹٪ قطارها سرموقع می‌رسند. این آمار با عنایت به وقت اتراق ۹۰ ثانیه‌ای قطارها زیاد جالب ملاحظه است. متروی مسکو را زیباترین متروی جهان می‌دادند. ۴۴ توقفگاه از ۲۰۰ ایستگاه آن جزو میراث فرهنگی ثبت شده است.

فرض می‌رود که سنگ‌های به کار رفته در اثر كهن سرپوخوف متعلق به قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی که در سال ۱۹۳۴ خراب شد در پیدایش راه آهن به کار رفته باشد. علاوه براین مطالبه می‌شود که مرمرهای بنا کلیسای جامع مسکو که در سال ۱۹۳۱ خراب شد هم در ساخت مترو مصرف شده است.


در حال کنونی متروی مسکو دارای ۱۸۰ ایستگاه، ۱۲ خط و ۲۹۸ کیومتر طول می باشد که شب و روز در حال جابه جایی تقریبا ۶ میلیون راهرو است و به جسارت می توان گفت که این مترو از زیباترین، ارزان ترین و پیشرفته ترین متروهای موجود در گیتی می باشد که در مدت وقت خیلی کوتاه ۹۰ لحظه ای مسافران سوار راه آهن می شوند و در حال حاضر از برترین جاهای دیدنی مسکو نیز برشمرده می شود. این قطارها هر کدام دارای ۴۴ صندلی و در کل یک قطار مترو دارای ۲۷۰ نفر گنجایش می باشد.حتما در تور روسیه خود بازدید از این بنا را در برنامه خود قرار دهید.

مطلب پیشنهادی

تئاتر بولشوی مسکو

تئاتر بولشوی مسکو

در میان جاذبه های تاریخی کشور روسیه، تئاتر بولشوی که در شهر مسکو، پایتخت این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *