خانه / جاهای دیدنی روسیه / زندگی عشایر در روسیه
زندگی عشایر در روسیه

زندگی عشایر در روسیه

وقتی حرف از سفر و سیاحت به روسیه می شود شاید در لحظه ی اول به یاد دو شهر شهیر این کشور یعنی مسکو و سنت پترزبورگ می افتیم دو شهری که مملوء از موزه ها، کاخ ها و معماری های جذاب و دیدنی اند. اما این روزها آفاق پویی قومی طایفه ای هم در حال محبوب شدن است و خیلی از گردشگران راهی روسیه می شوند تا از اهل بومی یاکوتیا، آلکای، تیوا، چوکوتکا، قفقاز و جمهوری کومی دیدن کنند، مردمانی که به شیوه ی سنتی و عشایری خوش زیستن می کنند و طرز خوش گذرانی شان مورد توجه گردشگران قرار غمگین است. در ادامه فدایی از مناطقی که عشایر روسیه خوش گذرانی می کنند را معرفی می کنیم. در ادامه در مطلب جاهای دیدنی روسیه در مورد زندگی عشایر در روسیه بیشتر صحبت می کنیم.

زندگی عشایر در روسیه

بامال

منطقه خودفرمان یامالو-ننتسکی یکی از بزرگ ترن مناطق گردشگری قومی آل ای روسیه است. از نظر اندازه گردشگران این منطقه فقط با منطقه خانتی- مانسی  در جنوب قابل توقع است. حدود ۴۱ هزار كسان بومی در یامال تعیش می کنند که ۱۵ هزار نفر از آن ها عشایر هستند. آن ها با بردن گله گوزن های شمالی از یک چراگاه به چراخور دیگر عهد احوال می گذرانند و همنشین با گله ها، وسایل و چادرهای خود را هم با سورتمه حمل می کنند. گوزن ها درست به همان جایی می روند که حشمت زاید خزه، منبع اصلی غذادادن گوزن های شمالی، وجود دارد و رمه یار ها هم مسیر حرکت گوزن  ها را بنابرین می کنند.

حدود ۴۸ قبیله بومی در روسیه زندگی می کنند که بیشتر آن ها که در سیبری و یا اطراف قفقاز زندگی می کنند و هجوم بومی کشور هم کمتر از ۵۰۰ هزار نفر است  که ۳ درصد از کل نفوس شورش روسیه را شامل می شوند. اخیرا با رونق سفر قومی در این منطقه تحول زیادی در قناعت آن اتحاد خاكسار و شغل های زیادی آفریدن شده به طوری که همین عامل می تواند به حفظ آداب شناسی سنتی افراد بومی کمک کند.

زندگی عشایر در روسیه

یاکوتیا

سردترین نقطه روی زمین یعنی منطقه ی  Oymyakon یکی از دلبر ترین مقصدها سفر قومی در روسیه است. کمترین دمایی که تا به حال در این نقطه به ثبت رسیده منفی ۷۷٫۸ درجه سانتی گراد است اما با این حال دمای هوا در تموز ها به ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد. گردشگران در این ناحیه می توانند ماهی گیری در بحیره و تماشای سبع ها عظیم الجثه ی ماسلف باستانی مربوط به تاریخ مهم را امتحان کنند اما نکته ی سراسیمگی انگیزT شادخواری گذران در چادرهای سنتی و در کنار كسان بومی این ناحیه ست. آدمیت که در ایدون معیشت خوش گذرانی كردن می کنند اكثر از راه شکار معیشت خوش گذرانی كردن می گذرانند و گردشگران هم می توانند در این شکار به آن ها ملحق شوند.

آلتای

در این ناحیه کوهستانی عشایر تلنجایت (Telengite) خوش گذرانی می کنند، یکی از کوچک ترین كسان بومی روسیه که فقط ۲۴۰۰ تا از آن ها باقی باقی مانده است. زندگی در میان چشم اندزهای شگفت انگیز این ناحیه حال و هوای دیگری دارد. عشایر بومی هر سال در اواسط خردادماه به یار و دشمن هزارها هزارگان چاروا و ادوات خود به سمت آلتای کوچ می کنند تا فصل گرما را در این ناحیه بگذرانند.

زندگی عشایر در روسیه

تیومن

در بخشی از این استان به خودگردانی به اسم یامالو-ننت می رسیم که مردمانش در چادرهایی به اسم یورت و به راه و روش گذشتگان خوش گذرانی می کنند. برای ساخت چادرهای ویژه و عام یورت از پشم و پوست ستوران و آدمیان استعمال می شود تا حمل آن ها در بین کوچ راحت باشد. این نفوس از غذاهای خاصی مصرف می کنند و رژیم آن ها بیشتر از گوشت گوزن تشکیل شده است.

مطلب پیشنهادی

زیبایی آتش فشان در کنار یخ

آتش فشان ها همیشه علاوه بر جذابیت هایی که برای عموم داشته اند، در تعطیلات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *