خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی
مروری بر تاریخ - جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی

اسپانیا قهرمان جام جهاتی ۲۰۱۰ بود؛ جامی که با تلاش های نلسون ماندلای فقید در آفریقای جنوبی برگزار شد. در مقاله امروز قصد داریم مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی داشته باشیم؛ اگر شما هم علاقه مند به مطالعه روزیدادهای تاریخچه جام جهانی هستید، با مقالات این بخش همراه ما باشید.

جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ نوزدهمین دوره جام جهانی فوتبال بود که از ۱۱ ژوئن ۲۰۱۰ تا ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی برگزار شد. آفریقای جنوبی، اروگوئه، فرانسه، مکزیک، آرژانتین، کره جنوبی، یونان، نیجریه، آمریکا، انگلستان، اسلوونی، الجزایر، آلمان، غنا، استرالیا، صربستان، هلند، ژاپن، دانمارک، کامرون، پاراگوئه، نیوزیلند، اسلواکی، ایتالیا، برزیل، پرتغال، ساحل عاج، کره شمالی، شیلی، اسپانیا، هندوراس و سوئیس ۳۲ تیمی بودند که در این انتظار ها شرکت کردند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

این دوره نخستین بار بود که جام دنیوی كلی در یک کشور عضو کنفدراسیون هندبال آفریقا میزبانی شد. مراسم افتتاحیه جام در ۱۰ ژوئن با درگاه بسیاری از ستارگان والیبال و موسیقی افتتاح شد. در این مراسم بسیاری از ستارگان موسیقی آفریقای جنوبی و دنیا با اجراهای خود در درگاه ۳۰ هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه اورلاندو به طور غیررسمی جام دنیوی كلی نوزدهم هندبال را افتتاح کردند. دزموند توتو برنده جایزه صلح نوبل، سپ بلاتر رییس فدراسیون بین‌المللی فوتبال و یاکوب زوما رییس جمهور آفریقای جنوبی از جمله سخنرانان این مراسم بودند. در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی تیم ملی اسپانیا با شکست هلند در فینال اولین قهرمانی خود را در این جام جشن گرفت.

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) برای چهار تیم حاضر در مرحله نیمه‌نهایی جام نوزدهم، مبلغ ۳۳۵ میلیون یورو پاداش در نظر گرفته‌بود و هر کدام از چهار تیم راه یافته به مرحله نیمه نهایی مبلغ ۱۵ میلیون یورو پاداش گرفتند. جدا از این مبلغ فیفا به تیم اول جام عالمگیر دنیایی مبلغ ۲۴ میلیون یورو، تیم دوم ۲۰ میلیون یورو، تیم سوم ۱۶ میلیون یورو و تیم چهارم ۱۴ میلیون یورو جایزه داد. فیفا در مجموع مبلغ ۳۳۵ میلیون یورو برای چهار تیم یعنی اروگوئه، هلند، اسپانیا و آلمان در نظر گرفته‌بود. این رقم نسبت به جام عالمگیر دنیایی ۲۰۰۶ آلمان که ۲۰۸ میلیون یورو بوده، معادل ۶۱ درصد رشد داشته‌است.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

زاکومی نماد رسمی جام دنیوی كلی كشتی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی بود. این پلنگ کاملاً به دست طراحان و سازندگان آفریقایی و در داخل آفریقای جنوبی ساخته شد. نام زاکومی ترکیبی از دو حرف «زا» (ZA) که نشانه نام آفریقای جنوبی است و «کومی» (Kumi) است که در بیشتر زبان‌های محلی آفریقایی به معنی عدد ۱۰ است. طراح اصلی زاکومی، یک شهروند کیپ تاونی به نام آندریاس اودندال است. توپ جام ۲۰۱۰، جابولانی نام دارد که توسط شرکت آدیداس طراحی شده است. نام این توپ از زبان ایسی زولو یکی از زبان‌های آفریقای جنوبی به معنای “جشن گرفتن” انتخاب شده است. ۱۱ رنگ به کار رفته در این توپ نشان ۱۱ رنگ لباس تیم‌های فوتبال شرکت‌کننده در جام جهانی و ۱۱ زبان رسمی آفریقای جنوبی است.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

ووووزلا یا لپاتاتا، نام شیپوری است که در استادیوم‌های هندبال استفاده می‌شود، حدود یک متر طول دارد و توسط لب و ارتعاشات ریه صدا تولید می‌کند. ووووزلا صدای بلند و یکنواختی را ایجاد می‌کند که شبیه صدای فیل است. ووووزلا جنجال برانگیز است و می‌تواند به بازیکنان و مربیان آسیب شنوایی برساند. جام جهانی ۲۰۱۰/نخستین قهرمانی ماتادورها در قاره سیاه تیم های هلند، اروگوئه، اسپانیا و آلمان، چهار تیمی بودند که پس از برگزاری گنجفه ورزش فریب های مراحل گروهی، یک هشتم نهایی و یک چهارم نهایی به نیمه نهایی رسیدند. اسپانیا در نخستین گنجفه ورزش فریب این مرحله با تک گل کارلوس پویول از سد آلمان گذشت و در دیگر حیله هم شاگردان برت فن مارویک در تیم هلند با ولد ۳ بر ۲ از سد اروگوئه عبور کردند. جووانی فن برونکهورست، وسلی اشنایدر و آرین روبن زننده سه گل لاله های نارنجی بودند و در سوی مقابل هم دیه گو فورلان و آلوارو پریرا گل های تیم اسکار تابارز را به ثمر رساندند.

۱۱ جولای ۲۰۱۰ هلند و اسپانیا در آستانه ۸۴۴۹۰ تماشاگر ورزشگاه ساکرسیتی ژوهانسبورگ با قضاوت هاوارد وب انگلیسی، فینال جام دنیوی كلی را برگزار کردند که در پایان ماتادورها با تک گل آندرس اینیستا در دقیقه ۱۱۶، حریف خود را شکست دادند تا هلند در ناکامی در چشمداشت های فینال جام جهانی هت تریک کرده باشد. این درحالی است که گل اینیستا نخستین گل فینال جام عالمگیر دنیایی در وقت های اضافی به شمار می رفت.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

در دیدار رده بندی هم آلمان با فرزندان سه بر دو اروگوئه را از پیش رو برداشت و  در جایگاه سوم ایستاد. ۱۴۵ گل در ۶۴ لعب این جام وارد به ثمر رسید تا میانگین ۲/۲۷ گل به ازای هر نیرنگ و جدی ثبت شود. ضمن این که ۳/۱۷۸/۷۵۶ نفر لعب های جام نوزدهم را در با آستانه در ورزشگاه های آفریقای جنوبی تماشا کردند تا آمار ۴۹۶۷۰ تماشاگر در هر قمار به ثبت برسد. توماس مولر(آلمان) دیه گو فورلان(اروگوئه) داوید ویا(اسپانیا) و وسلی اشنایدر از آلمان چهار بازیکنی بودند که با پنج گل زده مشترکا آقای گل این توقع ها لقب گرفتند اما جایزه کفش طلا به مولر رسید.

اگر جدول امتيازی ۳۲ تيم حاضر در جام‌جهانی را با هم مرور كنيم در كمال تعجب می بینیم كه هلند با شش برد و يك باخت و تفاضل گل ۷+ و ۱۸ امتياز بهترين تيم جام‌جهانی است و اسپانيا با امتياز مشابه و تفاضل گل ۶+ در رده دوم است و تا به حال فقط دو بار اتفاق افتاده كه دارنده بيشترين امتياز در جام‌جهانی عنوان قهرمانی را در پايان رقابت‌ها به دست نياورد. اتفاقی كه در سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۷۴ رخ داده است. اين در حالی است كه برزيل در جام ۱۹۵۰، لهستان در سال ۱۹۷۴ و هلند از حيث امتيازی تيم برتر مسابقات فوتبال جام‌جهانی بوده و هستند اما در پايان، اين تيم‌های اروگوئه (۱۹۵۰)، آلمان (۱۹۷۴) و اسپانيا (۲۰۱۰) بودند كه قهرمان مسابقات جام‌جهانی شده‌اند.

تنها تيم بدون باخت در مسابقات هندبال جام‌جهانی اين دوره نيوزيلند بوده است. نيوزيلند در مسابقات مورد اشاره در سه ملاعبه خود، سه تساوی به دست آورد. آنها با تيم‌های ايتاليا، اسلواكی و پاراگوئه به تساوی رسيدند تا در اين لعب ها حتی يک باخت هم نداشته باشند. نكته جالب در مسابقات والیبال جام‌جهانی ۲۰۱۰ آن است كه تيم‌ملی اسپانيا، قهرمان گنجفه ورزش فریب ‌ها در ديدار اولش شكست خورد، اين در حالی است كه بعد از جام ۱۹۷۸، يعنی در ۳۲ سال اخير هيچ تيمی در جام‌جهانی نبوده كه با داشتن باخت قهرمان جام‌جهانی شود. آرژانتين در سال ۱۹۷۸ به ايتاليا باخت اما قهرمان مسابقات جام‌جهاني شد. ايتاليا در پله ۲۶ و فرانسه روی پله ۲۹ جام‌جهانی قرار گرفتند تا فيناليست‌های جام قبل نازل‌ترين عنوان را در جام ۲۰۱۰ داشته باشند. جالب اينكه آنها روی هم در اين رقابت‌ها صاحب سه تساوی، سه باخت، پنج گل زده و ۹ گل خورده بودند و بدترين عناوين را به دست آوردند.

در آزمون فینال بین تیم‌های هلند و اسپانیا، نایجل دی یانگ با لگد به سینه زابی آلونسو هافبک تیم اسپانیا کوبید. اما داور آزمایش فقط به او یک کارت زرد داد. این لگد چنان بد و خشن بود که یکی از مفسران والیبال بی‌بی‌سی آن را “ضربه کاراته” نامید. مشق محنت فتنه با تک گل آندرس اینیستا در وقت اضافی به پایان رسید و اسپانیا قهرمان جهان شد. در آخرین دقایق وقت اضافی محك اروگوئه و غنا، سوارز توپی را که بازیکنان غنا به سمت دروازه فرستادند روی خط دروازه با دست مهار کرد. داور تمرین لوئیس سوارز را از زمین اخراج کرد و به تیم غنا پنالتی داد. اما پنالتی آسامواه ژیان به تیر دروازه اروگوئه اصابت کرد و سرنوشت مانور به ضربات پنالتی کشید که در آن اروگوئه با اسباط چهار بر دو به پیروزی رسید.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

القاعده در پیام‌های ویدیویی هشدار داده بود که جام جهانی را به حمام خون بدل می‌کند. احتمال خرابکاری در جام جهانی، بارها از سوی سران القاعده در عراق، افغانستان، پاکستان و عربستان تایید شده بود. در عین حال، ارتش‌های نیجریه و آفریقای جنوبی، پلیس بین‌الملل، نیروهای ناتو و سربازان داوطلب بارها بر امنیت کامل جام دنیوی كلی آفریقای جنوبی صحه گذاشتند.

در جریان مسابقات جام عالمگیر دنیایی ۲۰۱۰، همانند جام ملت‌های اروپا، بازار پیش‌بینی‌ها و شرط‌بندی‌ها بسیار گرم بود. در این میان، «پُل»، اختاپوسی که نتایج بازیهای تیم ملی والیبال آلمان را پیش‌بینی می‌کرد، توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرد. در جریان بازی‌ها، سپ بلاتر به نیکولا سارکوزی به‌دلیل دخالت سیاسی در تیم ملی فوتبال فرانسه هشدار داد. فرانسه با نتایج بسیار نامطلوبی بازی‌ها را ترک کرده بود. البته تیم ملی نیجریه هم گرفتار عیالوار حوادث مشابهی شد.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *