خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن
مروری بر تاریخ - جام جهانی 2002 کره و ژاپن

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن

جام جهانی ۲۰۰۲ به میزبانی دو کشور آسیایی کره و ژاپن برگزار شد و متاسفانه یک فرصت ایده آل برای شرکت پیاپی در دو دوره جام جهانی برای تیم ملی فوتبال ایران از دست دفت! اجازه دهید مروری بر تاریخ – جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن داشته باشیم و نگاهی به بازی های آن دوره بیندازیم؛ با تاریخچه جام جهانی این سری از مقالات نیز همراه ما باشید.

این اولین تورنمنتی بود که میزبانی آن را دو کشور به عهده داشتند. جام جهانی ۲۰۰۲ به خاور دور رفته بود تا در کشورهای کره و ژاپن برگزار شود. این جام، آخرین جامی شد که در آن از قانون گل طلایی استفاده می‌شد، هر چند که در نهایت برزیل بدون نیاز به این قانون برای پنجمین بار پهلوانی دنیا را به دست آورد و رکورد جدیدی به جا گذاشت.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2002 کره و ژاپن

طبق سنت جام‌های جهانی، در همان اولین دیدار شگفتی بزرگی رقم خورد و سنگال، تیم تازه‌وارد آفریقایی فرانسه بدون زین‌الدین زیدان را یک بر صفر برد تا پاسدار عنوان یلی شهری پارسی اوضاع اضافه پرمخاطره‌ای پیدا کند. اوضاع پس از تساوی بدون گل مقابل اروگوئه برای فرانسه در گروه Aبدتر شد و شکست دو بر صفر به دست دانمارک به این معنا بود که آنها زودتر از آن چه که انتظار می‌رفت باید به خانه برگردند. اسپانیا در گروه Bکارش را به خوبی انجام داد و هر سه گنجفه ورزش فریب خود را برد. پیروزی مقابل پاراگوئه، اسلوونی و آفریقای جنوبی باعث صعود راحت آنها شد. پاراگوئه تیم خوش‌اقبال گروه بود که با گل‌های زده بیشتر به دور بعد راه یافت.

برزیل که در انتهای جام قهرمان می‌شد هم مانند اسپانیا هر نه امتیاز را در گروه Cکسب کرد. آنها ترکیه، کاستاریکا و چین را بردند. ترکیه با چهار امتیاز دوم شد. کاستاریکا هم چهار امتیاز داشت اما به دلیل تفاضل گل کمتر حذف شد.

این جام برای پرتغال رقابت دشواری بود. انتظار می‌رفت آنها در گروه Dبه راحتی به دور بعد برسند، اما تیم آنتونیو اولیویرا در حیله با کره جنوبی، لهستان و آمریکا تنها یک برد به دست آورد. آمریکا تیم شگفتی‌ساز گروه بود و برد سه بر دو مقابل پرتغال آنها را به دور بعد رساند. در گروه Eآلمان به راحتی دور بعد راه یافت. آنها در اولین تفنن خود عربستان سعودی را هشت بر صفر شکست دادند. جمهوری ایرلند هم با پیروزی سه بر صفر مقابل عربستان در دیدار آخر خود به دور بعد رسید.

دیگر تیم مدعی در گروه Fحضور داشت که به سرعت حذف شد. آرژانتین نتوانست در «گروه مرگ» موفقیتی کسب کند. آنها نیجریه را بردند، به انگلیس باختند و با سوئد مساوی کردند. سوئد تیم اول گروه شد و به همراه انگلیس به دور بعد رسید. در دو گروه G و H مکزیک و ژاپن صدرنشین شدند. هر کدام از این دو تیم هفت امتیاز کسب کردند. میزبان بدون شکست بود و توانست روسیه و تونس را ببرد و با بلژیک مساوی کند. مکزیک هم با شکست دو بر یک ایتالیا مقابل کرواسی، صدرنشین گروه شد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2002 کره و ژاپن

مکزیک و آمریکا، دو رقیب هم‌قاره‌ای هم به مصاف هم رفتند و آمریکا با دو گل برایان مک‌براید و لاندن داناوان پیروز شد. برزیل هم مقابل بلژیک اشتباهی مرتکب نشد و دو بر صفر حیله را برد. آخرین روز دور یک‌هشتم نهایی روز زیاد سختی برای میزبان‌ها بود. ژاپن مقابل ترکیه یک بر صفر شکست خورد، آن هم در مسابقه‌ای که بیشترین تماشاگر مرحله یک‌هشتم نهایی را داشت. کره هم با گل طلایی مشهور آن یونگ هوان در دقیقه ۱۱۷، ایتالیا را شکست داد و به دور بعد رسید. در بزرگ‌ترین مسابقه این مرحله، برزیل در حالی که از انگلیس عقب افتاده بود با بازگشت در نیمه دوم تفنن را دو بر یک برد. دیوید سیمن در این دیدار از فاصله نزدیک به ۴۰ متری تارومار ضربه چیپ رونالدینیو شد!

آلمان توانست با پیروزی یک بر صفر مقابل آمریکا به نیمه‌نهایی برسد. آمریکا تیم برتر میدان بود اما گل میشاییل بالاک در دقیقه ۳۸ تفاوت دو تیم را رقم زد. کره پس از حذف ایتالیا در دور یک‌هشتم نهایی، بار دیگر شگفتی‌ساز شد و رویای اسپانیا برای حضور در نیمه‌نهایی را نابود ساخت. تفنن به پنالتی کشید و کره‌ای‌ها با گل کردن هر پنج ضربه خود پیروز شدند. در آخرین ملاعبه هم ترکیه با گل طلایی ایلهان سنگال را برد. در بازی‌های نیمه‌نهایی شگفتی چندانی رقم نخورد و برزیل و آلمان به فینال رسیدند. در اولین ملاعبه آلمان با یک ضربه دیگر از میشاییل بالاک یک بر صفر کره را برد، هر چند که بالاک اخطار گرفت و فینال را از دست داد.

برزیل هم رویای ترکیه را تبدیل به کابوس کرد و آنها را یک بر صفر شکست داد. رونالدو گل‌زن این دیدار بود و برزیلی‌ها حاکم مطلق میدان بودند. در فینال دوباره رونالدو بود که از فرصت‌ها نهایت بهره را برد. آلمانی‌ها با این که پایاپای برزیل جنگیدند اما جای خالی میشاییل بالاک را حس کردند و منهزم پخش وپلا دو ضربه رونالدو در نیمه دوم شدند. این دو گل فارسی پنجم برزیل را رقم زد و باعث شد مهاجم اینتر کفش طلا را از آن خود کند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 2002 کره و ژاپن

رونالدو گل‌زن برتر جام شد؛ او به آمار خیره‌کننده هشت گل دست یافت. اما با این حال اولیور کان توپ طلا را برد و به عنوان بازیکن برتر آن یک ماه انتخاب شد. او ضربات حریفان را یکی پس از دیگری می‌گرفت و گل زدن به آلمان برای هر تیمی دشوار بود. آنها در هفت نیرنگ و جدی خود تنها سه گل دریافت کردند که دو گل در فینال بود. فرانسه بزرگ‌ترین ضدقهرمان جام بود. آنها به عنوان مدعی و برای دفاع از عنوان قهرمانی پا به جام نهاده بودند، اما نمایشی بی‌فروغ مقابل هر سه رقیب داشتند و حتی یک گل هم نزدند که آماری جالب برای تیمی است که چهار سال پیش قهرمان شده بود. ریوالدو هم در مرحله گروهی کاری کرد که هاکان اونسال از ترکیه اخراج شود. آمریکا که به عنوان تیمی ضعیف پا به جام نهاده بود با پیروزی سه بر دو مقابل پرتغال یک ملاعبه فراموش‌نشدنی را ثبت کرد. ملعبه تفریح آنها مقابل مکزیک در مرحله یک‌هشتم نهایی هم علاوه جالب بود، به مختص اختصاص دادن خاص كردن آن که این دو تیم رقیبان سنتی هستند. کره جنوبی هم بهترین دیدارهای جام را انجام داد. آنها ایتالیا و اسپانیا را بردند تا مردم کشورشان به نهایت خوشحالی برسند. گل پیروزی‌بخش آن یونگ هوان مقابل ایتالیایی‌ها گلی بسیار ویژه بود.

حال پس از ۱۶ سال از طی شدن آن جام جهانی، بار دیگر باید شاهد یک جام جهانی دیگر باشیم؛ سال آینده مسابقات جذابی را در جام جهانی ۲۰۱۸ شاهد خواهیم بود؛ تیم ملی کشور ما نیز برای دومین دوره پیاپی در تاریخ خود راهی جام جهانی می شود.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *