خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا
Image result for ‫جام جهانی 1934 ایتالیا‬‎

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا

در این بخش از سری مقالات جام جهانی ۲۰۱۸ قصد داریم شما را به گذشته های بسیار دور برده و سری به تاریخچه جام جهانی ۱۹۳۴ که در کشور ایتالیا برگزار شد، ببریم؛ زمانی که ایتالیا در بحران فاشیستی بود و برگزاری مسابقات در این کشور با حواشی گوناگونی رو به رو بود. با مقاله مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا در خدمت شما خواهیم بود. تاریخچه جام جهانی را دنبال کنید.

Image result for ‫جام جهانی 1934 ایتالیا‬‎

دومين دنباله اطراف مسابقات فوتبال جام جهاني در سال هاي ۱۹۳۴ و به ميزباني کشور ايتاليا برگزار شد. کشور ايتاليا که يکي از نامزدهاي ناکام کسب امتياز ميزباني نخستين دوره مسابقه ها جام جهاني سال ۱۹۳۰ بود، براي برگزاري دومين گستره انتها اين پيکارها در سال ۱۹۳۴ توسط فدراسيون بين المللي فوتبال /فيفا/ انتخاب شد. انتخاب ايتاليا، دو کشور آرژانتين و برزيل را با وقع به انجام سفر ۱۳ هزار کيلومتري براي انجام تنها يک ديدار در بار نخست، از خواب و خيال خارج کرد.

اين رقابت ها از ۲۷ مه تا ۱۰ ژوئن سال ۳۴ برگزار شد و از کيفيت بهتري نسبت به دامنه قبل برخوردار بود. به تلافي دامان پایین قبل مسابقات که بسياري از تيم هاي اروپايي از شرکت در آن انصراف دادند، اين بار چندين تيم آمريکاي جنوبي مثل آرژانتين و برزيل تيم ذخيره خود را راهي اروپا کردند و اروگوئه حتي حاضر نشد از قهرماني خود ضدحمله و تك کند. دومين زیر دامن سینه كش شمول جام جهاني، شايد سياسي ترين زیر دامن سینه كش شمول آن از زمان برگزاري تاکنون باشد. جام جهاني ۱۹۳۴ درحالي در ايتاليا برگزار گرديد که دولت فاشيستي “بنيتو موسوليني” ديکتاتور ايتاليايي بر بالشت قدرت بود و جدیت مي کرد با استفاده از محبوبيت ورزش فوتبال در بين مردم و شکوه و ارزش جام جهاني در دنيا، به تبليغ افکار خود و همفکرانش در حزب فاشيست ايتاليا بپردازد.

اروگوئه قهرمان گستره انتها قبل در اعتراض به اين رژيم، در اين زیر دامن سینه كش شمول شرکت نکرد و برزيل و آرژانتين هم بهترين نفرات خود را به دليل ترس از شرايط حاکم بر ايتاليا در خانه نگهداشتند. در جام دوم، برخلاف جام ۱۹۳۰ که ۱۳ کشور براي حضور در آن ابراز علاقمندي کرده بودند، ۳۲ کشور به فيفا اعلام آمادگي کردن، اما از آنجا که بايد جام با ۱۶ تيم برگزار مي شد، فيفا تصميم گرفت که ديدارهاي انتخابي برگزار نمايد تا ۱۶ تيم به نوبت نهايي جام راه يابند. از نکات جالب التفات حضور تيم ميزبان در ديدار انتخابي بود که یقیناً تيم ايتاليا موفق شد با شکست ۴ بر صفر تيم يونان در شهر ميلان به دور نهايي صعود نمايد.

Image result for ‫جام جهانی 1934 ایتالیا‬‎

چند سال قبل از شروع جام جهاني ۱۹۳۴، يک روزنامه صورت به نام “ويتويوپوزو” استخدام شد تا برنامه اي جهت رساندن ايتاليا به نشید قهرماني تدوين کند و خود مربيگري تيم را تقبل نمايد. هرچند پوزو با برنامه اي دقيق تيم ايتاليا را به پيش مي راند و حتي از چهار بازيکن آرژانتين الاصل هم در تيم خود سود مي جست، ولي بي شک اگر حمايت هاي آشکار داوران نبود، شايد ايتاليا نمي توانست جام جهاني را در خانه نگهدارد. به هرجهت مسابقات، با ديدار ايتاليا و ايالات متحده در شهر رم و با حضور موسوليني آغاز گرديد. در اين ديدار تيم ميزبان با نتيجه خرد کننده ۷ بر ۱ به پيروزي رسيد. در دور اول جمع بر ايتاليا، تيم آلمان با شکست ۵ بر ۲ بلژيک، اتريش با پيروزي ۳ بر ۲ بر فرانسه، اسپانيا با غلبه بر برزيل با نتيجه ۳ بر ۱ و سوئد، مجارستان، سوئيس و چکسلواکي با برتري در رویارو آرژانتين، مصر، هلند و روماني، قدم به يک چهارم نهايي نهادند.

کاملا قابل پيش بيني بود که فقط تيم هاي اروپايي به دفعه يک چهارم نهايي رقابت هاي سال ۳۴ راه يابند. نبرد تيم ها در شهر فلورانس به اوج خود رسيد که هر چند با حمايت داور ايتاليايي همراه بود، ولي با رونق شكوه ريکاردوزامورا دروازه بان اسپانيا در پايان وقت اضافي با نتيجه يک بر يک به پايان رسيد. در آن گرماي طاقت فرسا، خط پاتك تيم اسپانيا با شجاعت تمام روبه رو تيم سخت و کوبنده آتزوري ايستادگي کرد تا مشق محنت فتنه در وقت افزودن ۱ – ۱ تمام شود. روز بعد تجربه تکرار شد و هر دو مربي نيروهاي تازه نفس را به خدمت گرفتند چنانکه تيم ايتاليا پنج بازيکن جديد و اسپانيا هفت بازيکن تازه را به ميدان فرستاد اما بازيکن بعد از بازيکن بود که از فرط خستگي بر زمين مي افتاد.

Image result for ‫جام جهانی 1934 ایتالیا‬‎

از بخت خوب هواداران ميزبان، جوزپه مئاتزا تنها گل تمرین را به ثمر رساند. دو روز بعد همين سناريو در شهر ميلان كفو اتريش تکرار شد. در زمين ورزشگاه سن سيرو که با وزش بوران و باران سيل آسا به باتلاق بيشتر شبيه بود، بازهم مئاتزا، گل پيروزي بخش تيمش را به ثمر رساند تا لاجوردي پوشان ايتاليا به فينال راه يابند. حريف ايتاليا در اين ثمر چکسلواکي بود که با برتري ۳ بر ۱ در جلو آلمان به ديدار پاياني راه يافته بود. روز يکشنبه ۱۰ ژوئن تمام ايتاليا نفس خود را در سينه حبس کرده بود. هنوز ۲۰ دقيقه به پايان مانده بود که پوک، بازيکن جناح چپ تيم چکسلواکي، ميهمان را جلو انداخت. تمام ورزشگاه در سکوت فرو رفته بود. تنها چند دقيقه از وقت باقي مانده بود که بازيکن ايتاليايي آرژانتيني ميزبان به نام “اورسي” نتيجه را مساوي کرد تا آروین در وقت اضافه پيگيري شود.

مصدوم شدن مئاتزا در اين هنگام ناخوشايندترين اتفاق ممکن براي ايتاليا بود اما او به اندازه اي که بتواند در ادامه بازي پاس گل را به هم تيمي اش چياويو دهد، توان داشت و به زمين بازگشت.
آتزوري ها چنان بازي سرسختانه و فوتبال زيبايي را به نمايش گذاشتند که قهرماني کاملا برازنده شان بود. در ديدار رده بندي هم تيم آلمان با پيروزي ۳ بر ۲ در متساوی اتريش به آهنگ سوم رسيد.

Image result for ‫جام جهانی 1934 ایتالیا‬‎

تيم هاي برتر جام جهاني آن دوره به شرح زیر بودند:

  1. قهرمان: ايتاليا
  2. دوم: چکسلواکي
  3. سوم: آلمان
  4. چهارم: اتريش

اسطوره این دوره از مسابقات نیز جيامپيرو کومبي از ایتالیا بود. کومبي بهترين دروازه بان تاريخ فوتبال ايتاليا شناخته مي شود. مصدوميت “کرسولي” زمينه بازگشت او به تيم ايتاليا و انجام چهل و هفتمين بازي ملي اش را فراهم کرد. راه دادن هفت توپ به دروازه در ديدار با مجارستان در سال ۱۹۲۴ شروع بسيار بدي بود که موجب شد “ويتوريو پوزو” سرمربي تيم او را براي بازي هاي المپيک همان سال در آنتورپ انتخاب نکند. کومبي سال بعد دوباره موقعيت خود را احيا کرد تا ايتاليا با هفت گل فرانسه را مغلوب کرده و حكماً جا پاي او را در المپيک ۱۹۲۸ پاريس محکم کند. او پنج بار با يوونتوس قهرمان سري آ ايتاليا شد و بعد از جام جهاني ۱۹۳۴ از فوتبال خداحافظي کرد.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *