خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1974 آلمان

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان

جام جهانی ۱۹۷۴ جام دومی بود برای آلمان؛ آلمانی که این بار به نام آلمان غربی خوانده می‌شد. از آنجایی که تنها چند ماه بیشتر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه باقی نمانده است، بد نیست نگاهی بر مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان و سایر جام های جهانی شاخص گذشته داشته باشیم؛ با این بخش از مقالات تاریخچه جام جهانی در خدمت شما هستیم.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1974 آلمان

در تب و تاب آغاز ۲۰ امین دنباله اطراف چشمداشت های جام جهانی، فرصتی است تا تاریخچه این توقع ها را به اشکال گوناگون ورق بزنیم و یکی از برگ های این تاریخ سراسر خاطره، ستاره های بزرگ و به یادماندنی و تیم های حاضر در آن را شامل است. جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان غربی به میزبانی آلمان غربی برگزار شد. در این بازی ها، آلمان غربی موفق شد در بازی فینال، ۲ بر یک از سد رقیب سرمد اش، هلند بگذرد تا ژرمن ها، به دومین جام جهانی خود رسیده باشند.

اگر جام جهانی سال ۱۹۷۰ را پایان فوتبال زیبا در این رقابتها می دانیم، در رقابتهای سال ۱۹۷۴ که به میزبانی آلمان غربی برگزار شد، شاهد رقابت هایی به مراتب تیره و تار تر بودیم. به نظر می رسید که این رقابتها حال و هوا و روح باقی اش را از دست داده و تجارت وارد رقابتهای جام جهانی شده بود.

حضور تیمهایی از جمله استرالیا، زئیر و هائیتی که برای اولین بار حضورشان در مرحله نهایی این رقابتها را تجربه می کردند، رنگ و بوی تازه ای به این رقابتها بخشیدند و البته رقابتهای مرحله تیمی را در قعر گروه هایشان به پایان بردند.دیگر تیمی که برای اولین بار در این رقابتها شرکت می کرد، آلمان شرقی بود که البته عملکرد به مراتب بهتری را به نمایش می گذاشت. آلمان شرقی صدرنشین گروه اول شد، دسته جمعی و انفرادی که آلمان غربی ،استرالیا و شیلی نیز در آن قرار داشتند و بدین ترتیب این گروه رنگ و بویی سیاسی نیز به خود گرفته بود. در گروه دو رقابتها به مراتب حساس تر بود، چرا که هر سه تیم یوگسلاوی، برزیل و اسکاتلند، رقابتهای تیمی را با ۴ امتیاز به پایان بردند.زئیر هم بدون کسب امتیازی گسیل خانه شد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1974 آلمان

تیم ملی هلند درگروه ۳ کنترل امور را به دست گرفته بود و به لطف درخشش یوهانس، کرایوف و نیسکنس،نمایش خارق العاده ای را به اجرا می گذاشت.در آن دنباله اطراف کرایوف نمایش به مراتب بهتری را از پله به اجرا می گذاشت و حقیقتا از ستاره برزیلی سبقت گرفته بود. سوئد،دیگر تیم این گروه بود که توانست مقابل هلند به تساوی بدون گل دست گمشده و رقابتهای تیمی را در جایگاه دوم به پایان برد و دیگر تیمهای گروه نیز بلغارستان و اروگوئه بودند که در پایان مرحله باندی ارسال خانه هایشان شدند.

لهستان نیز با حداکثر امتیازات از گروه ۴ به دور بعدی راه یافت. این تیم در مرحله باندی ۱۲ گل به ثمر رساند و توانست آرژانتین و ایتالیا را شکست دهد. گرگورز لاتو و آندرز سارماش، ستاره های این تیم بودند.در زمانی که لهستانی ها می تاختند، ایتالیا بسیار ضعیف عمل می کردند و تنها پیروزی آنها مقابل هائیتی ضعیف به دست آمد.آرژانتین هم موفق شد تا مقابل آتزوری به پیروزی برسد. دیدار فینال رقابتهای این دامان پایین میان دوتیم هلند و آلمان غربی برگزار شد و در این دیدار آلمان غربی موفق شد تا با نتیجه ۲-۱ از سد هلند عبور کند. بدین ترتیب آلمان غربی موفق شد تا برای دومین بار جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

یوهان کرایوف و نیسکنس قطعا برترین بازیکنان تیم ملی هلند در این رقابتها بودند. البته زیبایی و زشتی حسن رود کرول را نیز نباید فراموش کرد که بازی خیره کننده ای را در ترکیب هلند به نمایش گذاشته بود.او این توانایی را داشت که در ۴ پست دفاعی و به علاوه در خط میانی به بازی بپردازد. در تیم آلمان میزبان بکن باوئر، فاصله زیادی تا روزهای آرمانی اش داشت و مولر نیز واقعا ضعیف عمل می کرد در این دوران برتی فوکس واقعا خوش درخشید در تیم لهستان که رده سوم را به خود اختصاص داد نیز بازیکنان درخشانی یافت می شد.لاتو، بازیکن لهستان به عنوان آقای گلی رقابتها دست یافت.از سوی دیگر برزیل تعدادی زیادی از هوادارانش را با ارائه بازیهایی نه چندان دقیق ناامید ساخت. پس از تساوی بدون گل این تیم مقابل اسکاتلند، بیل شانکلی، مربی لیورپول در این رابطه گفت:«بازی مهم؟ واقعا می خواهید بدانید که نظر من در مورد این بازی چی بود؟ دو تیم دسته سومی سعی می کردند تا همدیگر را تا حد مرگ بزنند.همین و بس.»

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1974 آلمان

در این میان، مسئولان فدراسیون زئیر، متهم به برخورد نادرستی با بازیکنانشان شدند.موبوتو سسه سکو، رئیس کشوری که اکنون به عنوان جمهوری دموکراتیک کنگو شناخته می شود،از نیروهایش خواسته بود تا بازیکنان این تیم را تهدید کنند که اگر با نتیجه ۰-۴ مغلوب برزیل شوند، هیچ کدام از آنها حق بازگشت به خانه هایشان را نخواهند داشت و در این دیدار، آنها با نتیجه ۰-۳ مغلوب برزیل شدند. مصاف تماشایی دو آلمان، یعنی آلمان شرقی و آلمان غربی ، دیداری بود که ر یاد مردمان این کشور می ماند.دیداری که با گل دقیقه ۷۷، به نفع تیم آلمان شرقی پایان یافت. زمانی که هلند در اولین دیدارش با نتیجه ۰-۲ از سد اروگوئه عبور کرد، خیلی ها متوجه توانگری کرایوف و تیمش شدند. کرایوف یکی از ستاره های بی چون و چرای هلند در این رقابت ها بود.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *