خانه / جاهای دیدنی روسیه / جاهای دیدنی سن پترزبورگ / قلعه پترو پاول سنت پترزبورگ
قلعه پتر و پاول سنت پترزبورگ
قلعه پتر و پاول سنت پترزبورگ

قلعه پترو پاول سنت پترزبورگ

قلعه پتر و پاول سنت پترزبورگ (The Peter & Paul fortress) یکی از جاهای دیدنی سن پترزبورگ و اولین ساختمان و اثر معماری شهر سنت پترزبورگ می باشد که به منظور کنترل رودخانه و دسترسی به دریای بالتیک احداث شد. به همین دلیل پتر کبیر این قلعه را در جزیره زایاچی بنا کرد. تاریخ شروع احداث این قلعه ۱۶ می سال ۱۷۰۳ می باشد که تاریخ تاسیس شهر سنت پترزبورگ نیز محسوب می گردد. این قلعه به منظور برخورداری از توان دفاعی بالا، به صورت شش ضلعی ساخته شد و در جریان جنگ شمال بین روسیه و سوئد نقش مهمی را ایفا نمود.

قلعه پتروپاول سنت پترزبورگ
قلعه پتروپاول سنت پترزبورگ

سازندگان قلعه پتر و پاول سنت پترزبورگ، دومنیکو ترزینی معمار مشهور ایتالیایی و کریستوفر مینیخ معمار نظامی آلمانی به شمار می روند، هرچند که معماران دیگری نیز در تکمیل و تزیین این بنا سهم داشتند. ارتفاع متوسط دیوارهای قلعه ۱۲ متر و ضخامت آنها حدود ۱۰ متر می باشد. در مرکز قلعه، کلیسای پتر مقدس قرار دارد که ساختمان آن با ارتفاع ۵/۱۲۲ متر هنوز هم بلندترین ساختمان شهر به حساب می آید. این کلیسا از آن لحاظ دارای اهمیت می باشد که آرامگاه تمام امپراتورهای روسیه و خانواده هایشان در آن جا قرار دارند.

قلعه پترو پاول سنت پترزبورگ
قلعه پترو پاول سنت پترزبورگ

از ساختمان های مهم دیگر در محوطه قلعه پتر و پاول می توان به ضرابخانه روسیه اشاره کرد. این ضرابخانه از دوران قدیم تا به امروز، مسئول ضرب مسکوکات می باشد. از ساختمان های دیگر این بنا زندان می باشد که به زندان باستیل روسیه معروف است. یکی از زندانی های آن ولیعهد الکسی پسر پتر کبیر بود و به زندانیانی دیگر مثل داستایفسکی، برادر بزرگ لنین، گورکی و…. می توان اشاره نمود.در بازدید از این قلعه سعی کنید ساعت ۱۲ ظهر در آن جا حضور داشته باشید، چون توپ های این قلعه راس ساعت ۱۲ ظهر هر روز شلیک می نمایند.

قلعه پترو پاول
قلعه پترو پاول

 

The Peter & Paul fortress (1)

مطلب پیشنهادی

موزه سالوادور دالی سن پترزبورگ

موزه سالوادور دالی سن پترزبورگ

موزه سالوادور دالی سن پترزبورگ (Salvador Dali Museum) یکی از بهترین دیدنی های سن پترزبورگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *