خانه / تاریخچه جام جهانی / مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه
مروری بر تاریخ - جام جهانی 1998 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه

بعد از جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه نیز بواسطه حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در این مسابقات رنگ و بوی دیگری برای ما ایرانی ها دارد. مهدوی کیا، خداداد عزیزی، استیلی و… همه نام هایی بسیار خاطره انگیز از آن روزهای طلایی ایران هستند. در همان مسابقات بود که ایران توانست تنها برد در مراحل گروهی اداور جام جهانی را در مقابل آمریکا کسب کند. بهتر است مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه داشته باشیم و تاریخچه جام جهانی آن دوره را دوباره مرور کنیم.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1998 فرانسه

فرانسه پس از مکزیک و ایتالیا سومین کشوری بود که برای دومین بار میزبان جام جهانی می شد.این کشور نخستین بار در سال ۱۹۳۸ میزبان این رویداد مهم بود. رقابت های مقدماتی این دوره از مارس ۱۹۹۶ با حضور ۱۷۱ کشور آغاز شد و در ۲۹ نوامبر ۱۹۹۷ با بلندی ایران به عنوان سی و دومین تیم به جام جهانی پایان یافت.با توجه به گسترش فوتبال در نقاط مختلف جهان، فیفا تعداد تیم های حاضر در جام جهانی را از ۲۴ تیم به ۳۲ تیم افزایش داد.قاره اروپا ۱۴ سهمیه، آمریکای جنوبی ۴ سهمیه، کونکاکاف ۳ سهمیه، آفریقا ۵ سهمیه و آسیا-اقیانوسیه ۴ سهمیه در دور انتهایی داشتند. فرانسه به عنوان میزبان جام و برزیل قهرمان دوره قبل از انجام دیدارهای مقدماتی معاف بودند. در مرحله مقدماتی ۶۴۲ دیدار برگزار شد و ۱۹۲۲ گل به ثمر رسید و بیش از ۱۵ میلیون نفر این مسابقه ها را از نزدیک مشاهده کردند.

تیم ملی ایران پس از بیست سال بار دیگر به جام جهانی راه یافت و چند رکورد جالب توجه هم در رقابت های مقدماتی به ثبت رساند، به ثمر رساندن ۱۷ گل در یک دیدار(ایران – مالدیو)، حضور ۱۲۰ هزار تماشاگر در دیدار خانگی (ایران – عربستان) و ثبت ۱۹ گل توسط یک بازیکن(کریم باقری). اروپا شرایط مناسبی را برای برگزاری باشکوه آخرین جام جهانی در قرن بیستم فراهم نمود.ساخت استادیوم مجهز سنت دنیس در نزدیکی پاریس از جمله اقدامات مهم میزبان بود.شانزدهمین دوره جام جهانی فوتبال در روز دهم ژوئن ۱۹۹۸ با دیدار دو تیم برزیل و اسکاتلند در استادیوم استادوفرانس آغاز شد.طبق برنامه فیفا تیم ها در هشت گروه چهار تیمی با هم رقابت می کردند و تیم های اول و دوم هر گروه به مرحله یک هشتم آخری راه یافته و از این مرحله به صورت حذفی بازی می کردند تا چهار تیم دور آخری مشخص شوند. برزیل، فرانسه، اسپانیا، هلند، آلمان، رومانی، آرژانتین و ایتالیا به عنوان سرگروه های هشت گانه انتخاب شدند.

در ملت اول تیم برزیل که با هدایت ماریو زاگالوی باتجربه پای به رقابت ها نهاده بود موفق به کسب پیروزی (۲-۱) در دیدار افتتاحیه برابر اسکاتلند شد.نروژ و مراکش دیگر تیم های حاضر در این پیرو به تساوی (۲-۲) رسیدند تا پس از تساوی نروژ و اسکاتلند و پیروزی قاطع برزیل برابر مراکش تکلیف تیم دوم ارتفاع کننده از این طایفه به روز آخر کشیده شود.تیم قدرتمند نروژ موفق شد در دیداری تاریخی برزیل را (۲-۱) مغلوب کند تا علی رغم پیروزی مراکش بر اسکاتلند (۳-صفر) به دور بعد قله نماید.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1998 فرانسه

در پیرو دوم، ایتالیا که پس از پیروزی بر روسیه در مرحله پلی اف به سختی به جام جهانی بحبوحه نموده بود، با درخشش باجو توانست از شکست برابر شیلی بگریزد و با کسب پیروزی بسیار خوب (۳-صفر) بر کامرون و (۳-۱) برابر اتریش به مرحله یک هشتم واپسین و آغازین راه یابد.شیلی با زوج سالاس و زامورانو در خط حمله موفق شد با پیروزی بر اتریش و تساوی مقابل کامرون دومین تیم صعود کننده از این امت باشد.

اروپا میزبان این رقابت ها با کسب سه پیروزی برابر آفریقای جنوبی، دانمارک و عربستان با اقتدار تیم اول ملت سوم شد و دانمارک هم به عنوان تیم دوم این طایفه به مرحله بعد راه یافت. پیرو چهارم شاهد اتفاقات عجیبی بود.نیجریه با هدایت بورا میلوتینوویچ باتجربه در دیدار اول موفق شد اسپانیا را (۳-۲) شکست دهد.پاراگوئه و بلغارستان دیگر تیم های حاضر در این خلق به تساوی بدون گل دست یافتند.بازیکنان اسپانیا علی رغم تلاش متعدد توده و تنك موفق نشدند دروازه چیلاورت دروازه بان پاراگوئه را باز کنند تا دیدار دو تیم با تساوی بدون گل به پایان برسد.در روز آخر، پاراگوئه تیم نیجریه را که صعودش به عنوان تیم اول امت قطعی شده بود شکست داد تا اسپانیا حتی با پیروزی (۶-۱) برابر بلغارستان هم نتواند به مرحله بعد راه یابد.

در ملت پنجم، رقابت هلند، بلژیک، مکزیک و کره جنوبی، نماینده باتجربه آسیا در جام جهانی با صعود هلند و مکزیک خاتمه یافت.از نتایج جالب این امت پیروزی ۵-صفر هلند برابر کره جنوبی بود.تیم بلژیک با کسب سه مساوی علی رغم شایستگی حذف شد.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1998 فرانسه

تیم ایران که با کش و قوس كثرت جواز حضور در جام جهانی را به دست آورده بود در پیرو ششم در کنار آلمان، یوگسلاوی و ایالات متحده قرار گرفت.دیدار ایران-ایالات متحده مهمترین رقابت دور مقدماتی بود که زیر فشار روانی ناشی از روابط سیاسی دو کشور برگزار شد.تیم ایران با ارائه یک بازی دیدنی با گل های حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا به یک پیروزی ارزشمند دست یافت تا مردم ایران تا صبح روز بعد از فرط خوشحالی در خیابانها مشغول جشن و سرور باشند.آلمان قهرمان یورو ۹۶ و یوگسلاوی با پیروزی بر ایران کم تجربه (که شایستگی کسب امتیاز برابر هر دو تیم را داشت) و ایالات متحده به دور به دور بعد راه یافتند.

رومانی و انگلیس با کسب نتایج لازم برابر کلمبیا و تونس به دور بعد صعود کردند.تیم رومانی که هنوز از ستارگان قدیمی خود سود می برد موفق شد تیم انگلیس را (۲-۱) شکست دهد تا از رویارویی با آرژانتین تیم اول طایفه هشتم در مرحله بعد بگریزد.در طایفه هشتم تیم آرژانتین مانوس یک مدعی قهرمانی ظاهر شد و با کسب سه پیروزی برابر ژاپن، کرواسی و جامائیکا بدون دریافت حتی یک گل به مرحله بعد راه یافت. در مرحله یک هشتم پایانی، برزیل به مصاف شیلی رفت و با چهار گل این تیم را در هم کوبید.زوج رونالدو و به به تو در خط حمله غیبت روماریوی مغرور را به یاد هواداران برزیل نیاورد.ایتالیا با تک گل کریستین ویری بر نروژ غلبه کرد.ویری پنجمین گل خود در چهارمین دیدار ایتالیا را به ثمر رساند.فرانسه بدون زیدان دسته جمعی و انفرادی ناهماهنگ بود که ۱۱۵ دقیقه زجر کشید تا با تک گل لوران بلان مدافع کهنه کار خود تیم پاراگوئه را حذف کند.آلمان در دیداری که تجربه تعیین کننده بود مکزیک را از پیش رو برداشت.جنجالی ترین دیدار این مرحله، بازی دو کشور متخاصم آرژانتین و انگلیس بود که با اخراج دیوید بکام جوان روی یک اشتباه کودکانه به تساوی ۲-۲ انجامید و انگلیسی ها علی رغم شایستگی در ضربات پنالتی مغلوب شدند و به خانه بازگشتند.

دانمارک در دیداری یک طرفه ۴-۱ نیجریه را خرد کرد.نماینده قدرتمند قاره آفریقا که دو سال قبل به مدال طلای المپیک دست یافته بود به علت مشکلات درون دسته جمعی و انفرادی با جام خداحافظی تلخی داشت.کرواسی در دیداری خسته کننده رومانی را (۱-صفر) شکست دادند تا در اولین حضور خود در جام جهانی به مرحله یک چهارم بازپسین بحبوحه کنند.هلند با ارائه بازی ای دیدنی (۲-۱) یوگسلاوی را از پیش رو برداشت.

در مرحله یک چهارم نهایی برزیل به مصاف دانمارک رفت و در حالیکه می رفت در پای نیم بازپسین با جام جهانی خداحافظی کند با درخشش ریوالدو موفق به شکست حریف سرسخت خود شد.ایتالیا پس از آنکه ۱۲۰ لمحه دروازه خود را مقابل حملات ستارگان اروپا بسته نگه داشت همانند جام های ۹۰ و ۹۴ بار دیگر در ضربات پنالتی مغلوب شد تا این بار حتی به شقه انتهایی هم راه نیابد.پس از این بازی امه ژاکه مربی موفق تیم میزبان اعلام کرد که فرانسه قهرمان خواهد شد.کرواسی که با ترکیبی از ستارگان گذشته فوتبال یوگسلاوی و جوانان پرقدرت پا به جام نهاده بود در یک جدال تماشایی پیرمردهای آلمان را (۳-صفر) مغلوب کرد.هلند با گل های پاتریک کلایورت و دنیس برگ کمپ موفق به حذف آرژانتین مدعی شد تا حریف برزیل در شقه نهایی شود.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1998 فرانسه

تیم کرواسی با ارائه بازی ای هماهنگ توانست هلند را که فوق العاده بی انگیزه بود (۲-۱) شکست دهد و به عنوان سوم جهان دست یابد. دیدار پایانی در یازدهم جولای ۱۹۹۸ در استادیوم سنت دنیس پاریس و در حضور ۹۰۰۰۰ تماشاگر برگزار شد.تیم اروپا که برای نخستین بار به دیدار انتهایی این رقابت ها راه یافته بود بازی را فقط با انطگیزه کسب جام آغاز کرد.زین الدین زیدان چهره براق جام با دو گلی که در شقه اول و با ضربه سر به ثمررساند، برزیلی ها را خیلی زود وادار به تسلیم شدن کرد و در شبی که رونالدو مالوف همیشه نبود امانوئل پتی با گل لمحه آخر خود جام را در دست سزاوارترین تیم رقابت ها قرار داد.

زیدان ژنرال مسلمان فرانسوی ها اسطوره جدید فوتبال این کشور بود که از دید مفسران فوتبال به عنوان برترین بازیکنان جام انتخاب شد.

مطلب پیشنهادی

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1938 فرانسه

مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی ۱۹۳۸ میلادی در کشور فرانسه برگزار شد که در واقه سومین دوره از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *