خانه / اطلاعات سفر به روسیه / خوشمزه ترین غذاهای خیابانی روسیه

خوشمزه ترین غذاهای خیابانی روسیه

یکی از خوش طعم ترین غذاهای خیابانی روسیه چبورک است که در اکثر شهرهای روسیه وجود دارد. چبورک در کشورهای دیگر که سابقا عضو اتحادیه شوروی بودند مثل آذربایجان، گرجستان و حتی ترکیه هم با نام های متماثل وجود دارد. چبورک نوعی پیراشکی سه بر است که داخلش را با موادی مثل گوشت چرخ کرده، ادویه و پنیر پر می کنند و بعد آن را در روغن داغ و زیاد سرخ می کنند. چبورک را باید داغ داغ خورد و طعم آن به ویژه در هوای سرد مسکو خیلی می چسبد. چبورک را هم به عنوان صبحانه، عصرانه یا میان وعده می توانید نوش جان کنید و از طعم خوب آن لذت ببرید.  در ادامه در مطلب اطلاعات سفر به روسیه در مورد خوشمزه ترین غذاهای خیابانی روسیه  بیشتر می گوییم.

شاوارما

شاوارما را احیانا می شناسید! این غذا در کشورهای دیگر مثل ترکیه و لبنان هم وجود دارد، اما مطمئنا طعم روسی آن لطفی دگر دارد! شاوارما که از گوشت کبابی خرد شده و پیاز و … تهیه می شود از دهه ۱۹۹۰ در همه روسیه نام پیدا کرده است. هم زمان شاوارما هم یکی از معشوق ترین غذاهای خیابانی روسیه است و در اکثر گذرگاه های شهرهایی مثل مسکو، سنت پترزبورگ و … می توانید این ساندویچ های سرد مطبوع و و پرملات را ابتیاع کنید.

ذرت آبپز

خب، بلال یا همان ذرت را دیگر همه مان می شناسیم. جالب است بدانید که ذرت یکی از غذاهای خیابانی روسیه هم هست، انتها با این تشت که در روسیه معمولا بلال ها را آبپز یا بخارپز می کنند که ظاهرا سالم تر هم هست. ذرت را آغازین بار نخست وزیر شوروی سابق به نام نیکیتا خروشچف وارد روسیه کرد و شایق بود که این بار که آن را «ملکه مزارع» می نامید در همه روسیه کشت داده شود. البته این آرزو محقق نشد، با این حال ذرت در روسیه ماند و کم کم خود را وارد آشپزی روسی کرد. هم دوره ذرت ها را داخل دیگ های آب جوش بزرگ می پزند و بعد آن ها را با کره و نمک مزه دار می کنند. این ذرت های لذیذ و کره ای از جمله تاپ :صفت عالی و ملیح ترین غذاهای خیابانی روسیه هستند.

پیراشکی

اگر تا به حال به پیراشکی های خمیری و چرب و خوش مزه گستره شورش پیراشکی می گفتید پس حتما سری به روسیه بزنید تا با طعم فرضی و اصیل پیراشکی آشنا شوید! پیراشکی در اصل نوعی عسل و شرنگ و اسنک روسی است و از کلمه پیروگ به معنای عسل و شرنگ پای گرفته شده است. پس در واقع پیراشکی نوعی انگبین پای روسی است که در قدیم در جشن ها و اعیاد خاص پخته می شده است و هیچ جشنی بدون این انگبین های محبوب برگزار نمی شده است. هم عصر امروزین اما این پیراشکی های خوشمزه را همه جا و همه وقت می توانید پیدا کنید و یکی از پرطرفدارترین غذاهای خیابانی روسیه هستند. داخل پیراشکی را با مواد مختلفی پر می کنند که بعضی هایشان ممکن است برای ما عجیب باشند. سیب زمینی، مربا و میوه، گوشت، برنج، ماهی، قارچ، ترخون و ) و تخم مرغ و (تربچه از جمله موادی هستند که داخل پیراشکی ها پیدا می شوند.

دونات روسی

دونات های روسی در دوره حکومت شوروی در سراسر کشور شهرت پیدا کردند و هم زمان هم جزء پرطرفدارترین غذاهای خیابانی روسیه هستند. حكماً قبل از هرچیز باید بگوییم که تصویری که از دونات دارید با دونات های روسی کاملا تمایز دارد! دونات روسی که به آن پونچیکی (ponchiki) می گویند توپک های گرد و خمیری است که داخل روغن سرخ می شود و بعد روی آن پودر قند می پاشند. مسلماً ممکن است در شهرهای بزرگ روسیه مثل مسکو و سنت پترزبورگ دونات های نادره و عادی را هم ببینید، اما باید بدایند که شکل سنتی دونات در روسیه همین توپک های خمیری و خوش طعم است. در سفر به روسیه می توانید در اکثر گذرگاه های مهم هر شهر این دونات های ملیح را ببینید که داخل قیف های کاغذی فروخته می شوند. این دونات ها را می توانید از اغذیه فروشی های سیار، غذاخوری ها و دكان های مختلف در میادین و خیابان های مهم شهر بیع کنید.

بیف استراگانوف

یکی از قدیم ترین دستورهای پخت غذا در روسیه که همه مردم این ناحیه اکثرا اجازت پخت آن را می دانند غذای بیف استراگانوف است. شاید شما هم زیاد اسم این نوع غذا را شنیده باشید. در واقع بیف استراگانوف حکم همان غذای کاربونارا را برای ایتالیایی ها یا حکم غذای آش رشته یا حلیم برای ما عجم ها را دارد. برای پختن این نوع غذا تکه های وازده و امیدوار بریده شده گوشت را در فر پخته و سپس با پیاز و روغن تفت می دهند.قارچ های تیکه تیکه شده نیز به معشوق عفری تازه به این غذا طعم مطبوعی داده و در بر روی این مواد خامه غلیظ شده یا ماست ترش می ریزند. این غذا برای بسیار روسی ها تفهیم اوقات کودکی شان است و به نشانی غذاهای خیابانی روسیه در بعضی از بار ها و دکه ها پیدا می شود. در کنار این غذا خیارشور هم سرو می شود. بعضی از دستورهای جدید این نوع غذا با نودل همنشین است که یک اجازه پخت جدید از آن می باشد.

 

این نوع از غذاهای خیابانی روسیه نوعی نازک و شبیه به پنکیک با نام بلینی است که قرن ها در این کشور پخته می شود. هم زمان این نوع غذا، دگرسانی به یکی از یار ترین غذاهای خیابانی در این کشور شده و جانان ترین مکان برای خرید آن، کافه های زنجیره ای ترموک Teremok است. کارکنان این کافه ها لباس های كهن و محلی روسی پوشیدند و مشتریان خود را سدار و “sudnya”سیدنیا – فرم باستانی “آقا” و “خانم” در زبان روسی خطاب می کنند. می توانید با پر کردن بلینی از ژامبون ها، پنیرها یا خاویار قرمز به عدو عسل، مربا یا شیر غلیظ شده و شیرین این نوع از غذا را تذكیر دهید. در واقع درون این نوع غذا با نوع ذائقه شما پر می شود. بلینی امروزه مرزها را رد کرده و در دیگر نقاط دنیا نیز شهرت پیدا کرده است. به نشانی مثال یکی از دلبر ترین غذاهای منهتن، همین غذای خیابانی روسی است!

مطلب پیشنهادی

آشنایی با فرودگاه های خاص روسیه

آشنایی با فرودگاه های خاص روسیه

وقتی برای ابتدایی بار چشمتان به بنیان این جماعت می افتد فکر می کنید با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *